Isamaa liikmeühendus Parempoolsed: me ei toeta rahvahääletuste korraldamist

Kristjan Vanaselja.

Isamaa liikmeühendus Parempoolsed saatis erakonna Eestseisusele ja Volikogule pöördumise, milles antakse teada, et liikmeühendus ei toeta rahvahääletuste läbiviimist.

Eesti Uudised avaldavad parempoolsete avalduse tervikuna:


Mõtlematute rahvahääletuste korraldamine on ohuks Eesti poliitilisele stabiilsusele ja riigi arengule. Igasugused populistlikel kaalutlustel korraldatavad hääletused ja referendumid juhivad tähelepanu kõrvale riigi tegelikest probleemidest, eskaleerivad konflikti ühiskonnas ja suurendavad äärmuste kõlapinda.

Rahvaküsitluste  korraldamine ei ole Eestis tavapärane poliitika tegemise instrument. Seda on tehtud taasiseseisvunud Eestis vaid kahel korral: 1992. aastal põhiseaduse referendum ja 2003. aastal rahvahääletus Euroopa Liitu astumiseks. Mõlemad neist olid fundamentaalsed riigi arengut puudutavad küsimused.

Referendum abielu määratlemiseks avaks üksnes tee järgmistele ühiskonda lõhestavatele hääletustele. Mis takistab mõnel erakonnal alustada kampaaniat, et panna rahvahääletusele näiteks riigikeele ja
kodakondsusküsimused? Sellised küsitlused polariseerivad ühiskonda ja kütavad üles ebavajalikke pingeid. Just seda näeme me ka plaanitava abieluhääletuse puhul.

Kui ühiskond tervikuna on teatud muudatusteks ühel hetkel valmis, siis leitakse konsensus muutuste ellukutsumiseks Riigikogus. Iga asja jaoks on õige aeg ning on selge, et hetkel pole riigikogus laiapõhjalist konsensust, et abielu ühes või teises suunas defineerida. Erinevaid arvamusi abielu teemadel on ka Isamaas, sh Isamaa riigikogu fraktsioonis, erakonna eestseisuses ja volikogu liikmete seas. Arvamuste paljusus on demokraatlikus ühiskonnas normaalne, küll pole normaalne nende kehtestamine teerulli meetodil.

Eesti on parlamentaarne riik, kus esindusdemokraatia toimib väga hästi. Me ei näe vajadust seda ümber korraldada populistlikel või päevapoliitilistel kaalutlustel. Seetõttu ei poolda parempoolsed seaduste kehtestamist rahvahääletuste teel.


Eile saatsid neli Isamaa liikmeühendust eestseisusele pöördumise, milles avaldati toetust rahvahääletuse korraldamiseks. Loe pikemalt SIIT.

Kommentaarid artiklile “Isamaa liikmeühendus Parempoolsed: me ei toeta rahvahääletuste korraldamist

 • 14. nov. 2020 kell 16:12
  Permalink

  Nõia ring.
  Pärast hakkab nõia jaht? Kes on nõid ja kes pole, ahelreaksioon?
  Vaidleme, kes on “Halb või Hea”?
  Lihtsam, mitte sekkuda riigi, kui ka kiriku poolt. Mitte pärast vabandada ja parandada.
  Mitte keegi ei võida selle seadusega.

  Vasta
 • 11. nov. 2020 kell 12:49
  Permalink

  Toetan igati Parempoolsete avaldust.

  Vasta

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga