Urmas Reinsalu kirjas Sven Mikserile: Vabariigi valitsus ei ole andnud välisministrile mandaati ÜRO rändeleppega ühinemiseks

Pildil välisiminister Urmas Reinsalu ja endine välisminister Sven Mikser. Möödunud aastal põhjustasid Isamaa ja sotsiaaldemokraatide vastandlikud seisukohad rändeküsimuses peaaegu valitsuskriisi. Foto: Konstantin Sednev / Eesti Meedia

Eile saatis justiitsminister Urmas Reinsalu kirja välisminister Sven Mikserile, milles kutsus Mikserit üles teavitama ÜRO-d, et Eesti ei osale Marrakechi konverentsil, sest välisministeeriumil ei ole Eesti vabariigi valitsuse mandaati rändeleppega ühinemiseks. 

Nelja lehekülje pikkuses kirjas toetub Justiitsminister Reinsalu ministeeriumi ränderaamistiku õiguslikule analüüsile, Soraineni advokaadibüroo analüüsile ning Max Plancki võrdleva õiguse ja rahvusvahelise õiguse direktori Anne Petetersi analüüsile.

Kirjas teeb Reinsalu üleskutse Mikserile, teavitada ÜRO-d, et Eesti ei osale Marrakechi konverentsil, sest välisministril puudub selleks mandaat: “Eeltoodut arvesse võttes pean vajalikuks üle rõhutada, et vabariigi valitsus ei ole andnud välisministrile mandaati, et Eesti vabariik ühineks kõnealuse leppega. Vabariigi valitsuse mandaat on olemas üksnes leppe üle läbirääkimiste pidamiseks.

Justiitsminister meenutas, et Riigikogu 26. novembril vastu võetud seisukoht ränderaamistikule toetuse avaldamise osas ei ole õiguslikult siduv: “Riigikogu avalduses on toodud esile, et riigikogu avaldab üldist toetust globaalse ränderaamistiku vastuvõtmisele, mitte seda, et Eesti vabariik peaks globaalse ränderaamistiku heaks kiitma.”

“Valitsus ei ole nimetatud konkreetsetes asjades oma otsust teinud. Jätkuva ebaselguse tõttu leppe iseloomu ja mõjude osas Eesti õigusele ning tuginedes vajadusele säilitada siseriiklik pädevus migratsiooniküsimustes ka tulevikku vaadates, kordan siinkohal enda poolt 15. novembril toimunud kabinetiistungil esitatud ettepanekut. Vastavalt sellele teen välisministrile ettepaneku teavitada ÜRO-d kirjalikult Eesti vabariigi mitteosalemist 10.-11. detsembril 2018. aastal Marrakeshis toimuval valitsustevahelisel rändekonverentsil tuleb tõlgendada kui leppe heakskiitmata jätmist ÜRO valitsustevahelise konverentsi statuudi tähenduses ning jätta ka ÜRO peaassambleel leppe üle hääletamata,” kordas Justiitsminister üle.

Lisaks lükkab Reinsalu kategooriliselt tagasi väite nagu tähendaks leppega mitteühinemine Eesti Vabariisi välispoliitilisest peajoonest irdumist: “Eesti ei ole ühinenud kõikide ÜRO konventsioonide ja lepetega, sh näiteks ÜRO pagulaste ümberasutamise koostöökokkuleppega, ÜRO kodakondsusetuse vähendamise konventsiooniga ning ÜRO võõrtöötajate ja nende pereliikmete õiguste konventsiooniga.” Ministri sõnul peaksid isikud, kes on kasutanud pealiinist irdumise terminit, suutma vastata küsimusele, kas eeltoodud konventsioonidest eemale jäämine on samuti olnud Eesti välispoliitika pealiini rikkumine.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga