Viljandi praost Marko Tiitus konverentsi eel: vaimne kultuuripärand kristluseta on sama kujutlematu kui leib juuretise ja jahuta

Marko Tiitus rõhutab, et tänases ühiskonnas on ääretult oluline hoida mitte ainult pühapaiku materiaalsete objektidena, vaid ka kristlikku pärimust ja kultuuri tulevastele põlvedele. Foto: erakogu

Viljandi Pärimusmuusika Aida väikeses saalis toimub teisel nelipühal, 24. mail algusega kell 18 konverents „Kiri algab kirikust, rahvas algab raamatust – Isamaa kristlikus kultuuriruumis“, mis on jätkuks Isamaa Kristliku Ühenduse aprillis Tartus korraldatud ja osalenute heakskiidu pälvinud konverentsile „Roheline Isamaa”.

„Kuna Viljandi on Eesti kultuuripealinn, siis tundub loomulikuna just siin toimuval konverentsil mõtestada ja väärtustada Euroopa ja Eesti kultuuri kristlikke aluseid. Meie suulises ja ainelises rahvapärimuses leidub palju kristlikke motiive, usupuhastuse levikuga sai Eesti endale omakeelse kirjakultuuri ja koolivõrgu,” ütles Viljandi praost assessor Marko Tiitus.

Tema sõnul on kristlikud väärtused olnud põlvest põlve moraalseks kompassiks, millest juhinduvalt on õpitud tegema mõtestatud, eetilisi ja hoolivaid valikuid nii üksikinimese kui ka kogukonna ja riigi tasandil. „Tänases ühiskonnas on ääretult oluline hoida mitte ainult pühapaiku materiaalsete objektidena, vaid ka kristlikku pärimust ja kultuuri tulevastele põlvedele.”

Konverentsi avaettekande peab Isamaa auesimees Tunne Kelam. Tema sõnul on jätkusuutlik kultuuripärand mõtestatav üksnes vaimse hierarhia, harmoonia, järjepidevuse ja vastutuse kriteeriumide alusel. „Tänasel kvantiteedi ülemvõimu ajastul vajame eelkõige põhimõttelist diagnoosi üldisele kultuuriseisundile ning selget arusaama, et kristlik vaimsus nii minevikus, olevikus kui tulevikus on põhiline kultuuri loov ja mõtestav jõud,“ ütles Tunne Kelam.

Kristlaste Ühenduse juhatuse liikme Pille Lille sõnul innustas „Rohelise Isamaa” konverentsi kordaminek kristlike ürituste sarja jätkama. “Euroopalikus kultuuriruumis on vaja jõuda iga inimese väärtustamiseni,” rõhutas Pille Lill ning lisas, et loomingu, kristlike väärtuste ja inimeste vaheline kooskõla on kultuuri vundament.

Konverentsil astub lisaks Tunne Kelamile ja Pille Lillele üles vaimulik ja kirjanik Avo Üprus, kes kõneleb kirikust poliitikas ja ühiskonnas. Paneeldiskussioonis arutlevad kristluse, kiriku ja kultuuri seoste üle endine rahvastikuminister Riina Solman, kultuuritegelane Anu Raud ja Viljandi Muuseumi direktor Jaak Pihlak. Konverentsi modereerib praost Marko Tiitus.

Huvilised saavad konverentsil osaleda Viljandi Pärimusmuusika Aida väikeses saalis või videosilla vahendusel Isamaa Youtube kanalis .

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga