Urmas Reinsalu: kallist suvist armuaega laristatakse valitsuse tasemel lihtsalt maha

Urmas Reinsalu sõnul tuleb vastutus maksma panna ja vaktsineerimise juhtimisele anda hoopis teine käik.

Olukord vaktsiinide hävitamise juhtumis kisub üha veidramaks. Sisulist põhjust külmikute ülesütlemise kohta ei ole senini antud. Tegemist on 3 000 000 euroga, mis lasti vastu taevast.

Olen sada protsenti nõus vandeadvokaat Leon Glikmaniga, et seda juhtumit tuleks uurida täie rauaga kriminaal-või väärteomenetluses, mitte mingis valitsuse komisjonis. Minus tekitas õigusriikluse vaatenurgast ka peaministri avaldus arusaamatust: juhtunus vastutaja otsimine võib halvendada riigi positsiooni kindlustusvaidluses?

Mida me teame ütluste järgi

21. juunil hakkas temperatuur külmikus tõusma, 25. hommikul see avastati, õhtul saadeti juhtunu kohta minister Tanel Kiigele meilitsi teave ja kutsuti töömees parandama. Tegelikult aga asja korda ei saadud. Ütluste järgi on täiesti segane, mis asjaoludel see juhtum avastati ja milliseid kontrollisüsteeme rakendama pidi ja mida tegelikult tehti. See juhtum vaikiti avalikkuse eest viis päeva maha. Sellel ajal peeti valitsuses….maksudebatti.

See juhtum tuleb pulkadeni lahti võtta. Segadust, vastutamatust ja häma jagub siin kuhjaga.
Samasugune on paraku diagnoos ka vaktsineerimise juhtimise kohta. Minister ütles Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon erakorralisel istungil, et laos seisab 170 000 vaktsiini. Mida need vaktsiinid seal laos teevad? Eakate vaktsineerimine tammub kaks kuud paigal, uued ja loovad lahendused, mida kuhjaga pakutakse, on seni tähtsalt ja jäärapäiselt laualt maha lükatud.

Vaktsineerimisplaani ajakava kehtis juuni lõpuni

Meil on suvi kallis armuaeg enne sügist. Kahju, et seda aega laristatakse valitsuse tasemel lihtsalt maha. Seejuures on näiteks Tallinki tegevjuht Paavo Nõgene üksi esitanud kümneid arukaid ettepanekuid. Kuid selle peale vastab valitsus Maris Jesse suu kaudu, et igal asjal oma aeg. Seda aega me nüüd kaotamegi.

Valitsuse vaktsineerimisplaani ajakava kehtis juuni lõpuni, selle avastas üks usin ajakirjanik. Ta ütles, et pärast tema päringut riputas valitsus veebis plaani juurde sildikese: plaan on täiendamisel. Nõnda anekdootlikult juhitakse projekti, mille puhul uus valitsus ütles, et see on nende tähtsaim ülesanne.

Tegelikult tuleb vastutus maksma panna ja vaktsineerimise juhtimisele anda hoopis teine käik.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga