Küüditatud kogunevad Tallinna Linnavalitsuse ette protesteerimaks sõnamurdliku plaani vastu rajada memoriaali kõrvale Levadia jalgpallihall. Foto: Postimees/Scanpix Baltics

Maarjamäe Kommunismiohvrite Memoriaali turvalisust silmas pidades kogunevad küüditatud 2. juulil kell 12.30 Tallinna Linnavalitsuse ette, et protesteerida linnavalituse sõnamurdliku plaani vastu rajada memoriaali kõrvale Levadia jalgpallihall.

“Taunime kokkuleppe tühistamist!” on kokkutulnute moto. Protestiaktsiooni järel suundutakse edasiste sammude seadmiseks aru pidama KuKu klubisse.

Tallinna Linnavalitsus kehtestas Tuulenurga 1 detailplaneeringu oma viimasel puhkuse-eelsel istungil, mis toimus 21. juunil. Nimelt andis linn sõnamurdlikult loa rajada kommunismiohvrite memoriaali kõrvale Levadia klubi jalgpallihalli ja administratiivhoone. Kuna jalgpallihall oleks memoriaalist märgatavalt kõrgem, on selle vastu kategooriliselt olnud nii represseeritute ühendused, kohalik kogukond kui ka memoriaali arhitektid.

Tallinna Memento volikogu esinaise ja Isamaa Naiskogu juhatuse liikme Anne Eenpalu sõnul on tegemist meelavaldusega, mille eesmärk on meelde tuletada, et detailplaneeringu kehtestamise järel tunnevad kommunismiohvrid sügavat lugupidamatust. „Küüditatud, represseeritud ja nende järeltulijad, avalikkus ja meie riigi külalised võtsid memoriaali kiiresti omaks. Mineviku valu peame väärikalt hoidma!“ rõhutab Anne Eenpalu.

Riigikogu liikme Urmas Reinsalu sõnul blokeeris Isamaa eelmises valitsuses jalgpallihalli rajamise ja läinud sügisel lepiti valitsuse ja linnavalitsuse vahel kokku, et hall püstitatakse samaväärsele asenduspinnale Lasnamäel.

Reinsalu sõnul murdis nii Kaja Kallase valitsus kui Tallinna Linnavalitsus seda kokkulepet. „Linn langetas riigi valitsuse nõusolekul otsuse halli rajamise kohta vaikselt enne võidupüha. «Ilus kink» linnavalitsuselt ja riigi valitsuselt rahvale võidupühaks. Selline tegevus on moraalitu, sõnamurdlik ja meie rahva väärtusi jalge alla tallav,» sedastab Reinsalu.

Anne Eenpalu sõnul on meeleavalduse eesmärk kutsuda Tallinna linna juhte üles teadvustama olukorra tõsidust. Koostöös Riigi Kinnisvara Aktsiaseltsiga tuleb leida alternatiivsed lahendused jalgpallihalli rajamisel, aruteludesse kaasata nii represseeritute ühendused kui ka kohalik kogukond. „Maarjamäe Kommunismiohvrite Memoriaal on nüüdseks rahvusvaheliselt tunnustatud mälestusala, mille kõrvale jalgpallihall lihtsalt ei sobi. On solvav, et varem saavutatud kokkulepped ei pea,“ on Eenpalu veendunud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga