Tõnis Lukas: on kuritegelik, et osa omavalitsusi eesotsas Tallinnaga on tekitanud mammutklassid

Tõnis Lukase hinnangul on maksimaalselt 24 õpilasega klasside kokkulepe olnud selle sajandi hariduspoliitika sisuliselt tähtsaim kokkulepe ja selle süstemaatiline rikkumine on suurim viga. Foto: Eesti Uudised

Koroona-aasta tõttu ei kanna kaotusi üksnes ettevõtlus ja tööta jäänud täiskasvanud. Spetsialistid on märganud, et kõige enam mõjutab ühiskonna ärev olukord lapsi, eeskätt koduõppele jäetud teismelisi. Möödunud aastal kasvas alaealiste enesetappude arv, tänavune aasta on toonud ka enesetapukatsete kasvu, maalib ERR karmi pildi sellest, et lapsed, iseäranis teismelised, reageerivad ebakindlusele ärevusega.

2019. aastal tegi Eestis enesetapu üheksa alaealist, möödunud aastal oli neid juba 14. Tänavu on olnud üks suitsiid. Noorte seas on kasvanud nii ärevushäired, depressioon kui ka suitsiidikatsete hulk.

Temakohases artiklis märgib 7. klassi ehk 13-14-aastaste klassijuhataja Helina Raal, et lastele on vaja rutiini, et laps teab, mis homne päev toob. “Minu klassis käib 31 õpilast ja võib öelda, et viiel-kuuel nendest on probleeme ja ühel-kahel on juba väga tõsiseid, võiks öelda, et isegi juba psühhiaatrilisi probleeme. Suitsiidi riskikäitumine ja lõikumised on üsna igapäevased. See muutus algas eelmisest kevadest,” räägib Raal.

Aga kuidas saab olla, et hiilimisi on koolides tekkinud taas mammutklassid, on hämmingus kunagine haridus- ja teadusminister ning eelmise valitsuse kultuuriminister Tõnis Lukas (Isamaa).

„Intervjuus ütleb 7. klassi klassijuhataja, et tema klassis on 31 (!) õpilast. Seadus, mis Riigikogu üksmeeles 16 aastat tagasi kehtima pandi, näeb õpilaste piirmääraks põhikooliklassis ette 24. See kehtestati, et õpilasi ja nende muresid paremini märgata. Praegu, kui laste vaimne tervis on viimase aasta sündmuste tõttu eriti suures ohus, on kuritegelik, et osa omavalitsusi eesotsas Tallinnaga on tekitanud mammutklassid, kus lapsi toetada ei suudeta. Maksimaalselt 24 õpilasega klasside kokkulepe on olnud selle sajandi hariduspoliitika sisuliselt tähtsaim kokkulepe ja selle süstemaatiline rikkumine on suurim viga. Palun tagada seadusest kinni pidamine laste vaimse tervise huvides!“ rõhutab Tõnis Lukas ühismeediapostituses.

Klassiõpetaja Helina Raal tunnistab, et õpetajakarjääri jooksul pole tal kunagi varem olnud nii keerulisi ja nii sügavaid teemasid.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga