Urmas Reinsalu: peaministril pole mõtet varjuda muteerunud viiruse argumendi taha

Urmas Reinsalu. FOTO: välisministeerium

Endine välisminister Urmas Reinsalu kirjutab, et Kaja Kallasel pole uute piirangute kehtestamiseks vaja varjuda  muteerunud viiruse argumendi taha. Samas rõhutab Reinsalu, et kaotatud on palju kallist aega ning valitsuse venitamise tõttu plaanitakse hoopis jäigemaid piiranguid kui oleks vaja läinud veel nädalaid tagasi.

Tundub et katastroofilise olukorra tõsidus hakkab peaministrini kohale jõudma, olgugi oma sõnade mahasalgamise hinnaga. Veel läinud nädalal iseloomustas ta piiranguid lausega: lukk peab looma, paar nädalat varem et piirangutes on palju näilisust.

Tegelik praeguse kaose põhjus on selge: lihtsalt populaarsuse huvides ei soovitud kuu aega tervisenõukoja ekspertide pakutud meetmeid täies mahus rakendada.

Kaotatud on palju kallist aega, venitamise tõttu plaanitakse hoopis jäigemaid piiranguid kui oleks vaja läinud veel nädalaid tagasi. Nüüd on valitsusel oluline mitte paanikasse minna. Kaotatud aja tõttu oleme lisaks tervisekaosele ka sotsiaalse katastroofi veerel.

Peaministril pole mõtet varjuda muteerunud viiruse ootamatu argumendi taha. Muteerunud tüve tõkestamiseks on teadusnõukoda paraku nädalaid nõudnud totaalse testimise sisse seadmist piiridel, kuid kahjuks valitsus lükkas selle ettepaneku tagasi ja jättis Eesti kaitseta, olgugi et laustestimist võimaldava seaduseelnõu esitasin juba kuu aega tagasi. Riigieelarve kontrolli komisjon nõudis tagajärjetult ulatuslikku üldpopulatsiooni uuringut. Hetkel laekub info muteerunud viiruse kohta vaid väikese valimiga.

Tänasel riigieelarve kontrolli komisjoni istungil andsid terviseameti ja haigekassa esindajad ülevaate kriitilisest olukorrast meditsiinisüsteemis. Asi on kontrolli alt väljumas. Riik tuleb viia teistsugusele juhtimismudelile ja selleks on vaja kehtestada eriolukord.

Riigikogu Isamaa fraktsioon võttis vastu poliitilise avalduse, milles tõdetakse, et koroonaviiruse leviku tõkestamiseks tuleb välja kuulutada eriolukord ning peaminister peab võtma kriisijuhtimise vastutuse.

Kaja Kallas kirjutas täna pärastlõunal sotsiaalmeedias ilma konkreetse valitsuse otsuseta, et temani on jõudnud info, et Eestis levib COVID-19 viiruse nn Briti tüvi ulatuslikumalt, kui siiani arvatud. “Oluliselt ulatuslikumalt. Briti tüvi on agressiivsem ja nakatavam tüvi kui teised, mis seletab ilmselt Eesti nakatumise kiiret kasvu. Kui see info, mida kontrollime, tõele vastab, siis tähendab see, et peame oma riigi lähemaks ajaks lukku panema.”

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga