Foto: Remo Tõnismäe/ AS Eesti Meedia

Rahandusminister Toomas Tõniste hinnangul kinnitavad nii statistilised näitajad kui ka sõltumatud vaatlejad, et Eesti riigi rahandus on heas seisus ja paanikaks põhjust pole.

“Rahvusvaheline reitinguagentuur Fitch tõstis mullu riigi tugevale rahandusele viidates Eesti riigireitingut. Mainekas mõttekoda Tax Foundation hindas Eesti maksusüsteemi Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) riikide hulgas 2018. aastal kõige konkurentsivõimelisemaks – seda vaatamata Eestis levinud liialdatud hirmujuttudele, nagu oleks senine maksusüsteem pea peale pööratud,” kirjutas Tõniste Postimehes ilmunud arvamusartiklis.

Rahandusministri sõnul on praegune maksusüsteem konkurentsivõimeline ja lihtne ning lähiaastate parim maksuplaan oleks maksurahu.

Tõniste märkis, et valitsus keskendus 2018. aasta eelarvet ette valmistades eelarve tasakaalu saavutamisele, kuid peab prognoosimist keeruliseks tööks. “Valitsussektori eelarve tasakaalu hinnatakse tagantjärele. Andmed majanduse käekäigu ning riigi täpsete tulude-kulude kohta tulevad viivitusega,” kirjutas ta.

Rahandusminister tõi esile, et eelarvepositsioon võib ettenägematute asjaolude tõttu ootamatult mõnevõrra halveneda või paraneda. “Kokkuvõttes jäävad ka siin vead mõne protsendi piiresse. Selleks on riigieelarve alusseaduses ette nähtud kompenseerimise mehhanism – varasemaid puudujääke tuleb edaspidi katta ülejääkidega. Tõenäoliselt peab ametisse astuv valitsus seda tänavu tegema,” kirjutas ta.

Tõniste sõnul on valitsus turuolude muutumist arvestades pidanud suurte reservide hoidmisest mõistlikumaks vähendada võlakoormust, mis on suhtena sisemajanduse koguprodukti (SKP) viimastel aastatel vähenenud. Samas märkis ta, et prognooside muutudes võiks kindlasti kaaluda ka reservide mahu kasvatamist.

Minister tõi esile, et kuna ligikaudu kolmveerand riigieelarve kulutustest on seadustega ette määratud, ei ole ühelgi valitsusel ametisse astudes kuigi suurt mänguruumi. “Uute asjade tegemiseks tulebki teha raskeid valikuid ja otsustada, millised senised tegevused ära jätta, kuidas riiki tõhusamalt pidada, millistest investeeringutest loobuda või millised edasi lükata. Praegune aeg ei ole selles mõttes kuidagi erandlik,” kirjutas ta.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga