Riho Terras kiidab Kallase pingutust Merkeli-Macroni puusalt tulistamise takistamisel

Euroopa Parlamendi saadik Riho Terras.

Europarlamendi liige Riho Terras (Isamaa) kiidab Euroopa Nõukogu otsust blokeerida Saksamaa ja Prantsusmaa riigipea algatust kohtumiseks Venemaa presidendi Vladimir Putiniga.

„Merkeli ja Macroni ettepanek Putiniga kohtumiseks oli lihtsalt öeldes väga halb. Nad üritasid hakata ennast Bideni kohtumisest ajendatuna upitama, kuid seda selge eesmärgita. Pärast Krimmi annekteerimist seadis Euroopa Liit viis põhimõtet Venemaaga suhtlemise osas ja need jäid õnneks sel korral püsima,“ ütles Terras.

Pärast Krimmi annekteerimist peatas Euroopa Liit tippkohtumised Venemaaga. Terrase sõnul ei ole Venemaa käitumises ja retoorikas midagi muutunud, mis annaks põhjust Venemaa-suunalise käitumise muutmiseks.

„Siinkohal kiidan ma Eesti peaministri Kaja Kallase pingutust, kes seisis lõpuni selle eest, et Merkeli-Macroni puusalt tulistamine ei õnnestuks ja sellega Euroopa Liidu ühtsust ei kahjustataks. Sellised ettemõtlemata käigud näitavad, et Venemaa teemal peab kogu aeg valvas olema,“ ütles Terras.

Saksamaa liidukantsleri Angela Merkeli ja Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni ettepanek tippkohtumiseks Venemaaga oli arutlusel 24.–25. juunil toimunud Euroopa Nõukogu kohtumisel, kus saavad kokku kõik 27 liikmesriigi riigipead.

Kahe suurvõimu juhid olid kohtumise järgselt selgelt pettunud, vahendab ERR. Eesti peaministri Kaja Kallase sõnul olid aga argumendid lihtsalt tema ja teiste samameelsete riikide kasuks. Nende seas oli lisaks Balti riikidele ja Poolale ka näiteks Holland ja Rootsi.

Tõenäoliselt käkerdasid Macron ja Merkel nii viimasel hetkel oma plaaniga välja tulles oma võimaluse ära, ja nagu üks ajakirjanik ütles: Prantsusmaa ja Saksamaa mõtlesid, et näitavad, kuidas Euroopa Liidus asjad käivad, aga hoopis Balti riigid näitasid, kuidas asjad tegelikult on.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga