Toiduliit: aktsiiside langetamine on tööstustele oluline

Eesti Toiduainetööstuse Liidu hinnangul on tootmiseks esmavajalike energiakandjate aktsiisimäära langetamine toidutööstustele strateegiliselt oluline.

“Elekter, kütus ja maagaas on olulised sisendid kodumaisele toiduainetööstusele, mille konkurentsivõime toetamine on strateegiliselt oluline toiduainetega varustatuse ja sisemaise põllumajandustoodangu realiseerimise seisukohalt,” ütles toiduliidu juhataja Sirje Potisepp pressiteates.

Ta märkis, et eelnevate aastate mastaapsed kaudsed maksutõusud gaasi-, elektri- ja kütuseaktsiisi, raskeveokimaksu ja teekasutustasu näol on väljendunud toodete lõpphindades ja viinud Eesti toiduainete ja jookide hinnatõusu liidriks Euroopas.

“Olukorras, kus paljud inimesed on juba töö kaotanud ning lähituleviku prognoos on töötuse järsk kasv, muutuvad esmakulutuste – eluaseme, toidu ja jookide – hinnad inimestele üliolulisteks,” lisas Potisepp.

Toiduliidu juhataja rääkis, et maagaasi ja elektrienergia hind on toidutööstuste jaoks Eestis kallim kui naaberriikides. Samuti mõjutab tema sõnul diislikütuse kõrge hinnatase võrreldes teiste Euroopa riikidega, eriti Läti ja Leeduga, logistikatasusid ja transpordihindu.

“Eesti toiduainetööstus on töötleva tööstuse üks suurimaid sektoreid, toiduainete toodangust eksporditakse pea 35 protsenti. Oleme seisukohal, et tootmissisend energia näol peab olema toidutööstusele konkurentsivõimeline ja andma võimaluse kasvatada eksporti ehk toidutööstused peavad olema võrdsel konkurentsipositsioonil nii sise- kui välisturgudel,” ütles Potisepp.

Ta nentis, et vastasel korral on tagasilöögid möödapääsmatud. “Eesti toidutööstuste konkurentsivõime on võrreldes naaberriikidega aga väga madal,” sõnas toiduliidu juhataja.

Riigikogu rahanduskomisjoni esimees Aivar Kokk on varasemalt öelnud, et ajutine aktsiisilangetus aitaks ettevõtetel kriisist taastuda. “Parim meetod, kuidas aidata meie ettevõtjatel kriisist taastuda, on ettevõtete kulude vähendamine. Riigieelarvele tähendab see rahalist kaotust, kuid elektri-, diisli- ja gaasiaktsiisi langetamine aitaks ettevõtetel ja eraisikutel enda kulusid märkimisväärselt vähendada. Langetades kaheaastaseks perioodiks aktsiise, vabanevad ettevõtetele täiendavad vahendid, mis aitaksid neil kriisist kiiremini väljuda.”

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga