Isamaa pakkus Riigikogu rahanduskomisjonile välja lahenduse kõrgete küttearvetega toimetulekuks

Riigikogu rahanduskomisjoni aseesimehe Aivar Koka sõnul on kõrgete küttearvetega toimetulekul üks kiiresti rakendatav lisameede lubada erimärgistatud diislikütuse kasutamist ka kütmise eesmärgil. Foto: Taavi Liivo

Isamaa fraktsioon esitas Riigikogu rahanduskomisjonile muudatusettepaneku vedelkütuse erimärgistamise seadusele, mis peaks jõustuma 2022. aasta 1. märtsil. Muudatus võiks vähendada kodumajapidamiste kulusid 18 ja ettevõtete kulusid 37 protsendi võrra.

„Üks kiiresti rakendatav lisameede, mida valitsuses ei ole senimaani arutatud, oleks otsus lubada taas nn erimärgistatud diislikütuse kasutamist ka kütmise eesmärgil,“ selgitas rahanduskomisjoni aseesimees Aivar Kokk (Isamaa).

Järsu elektri- ja gaasihinna tõusu tõttu on paljud majapidamised ja ettevõtted raskes olukorras. „Nad ootavad riigilt lisaks pikaajalistele lahendustele, nagu seda on investeeringud (taastuv)energia tootmisse, ka sisukaid lühemaajalisi toetusmeetmeid selle ja ilmselt ka järgmise talve- ja kütteperioodi ületamiseks. Just külm talveperiood on aeg, mil energiakulud on suurimad ja võimalused energia kokkuhoiuks väiksemad,“ lisas Kokk.

Kuigi viimaste aastate soodsate elektrienergia hindade mõjul on paljudele hoonetele rajatud elektrilised küttesüsteemid, siis eeldatavasti on arvestatav hulk kodudest ja ettevõtetest jätnud tagavaraks alles ka õlikatla. „Nii on neil tänase elektrihinna juures võimalik ja kasulik kasutada õlikatelt ning seeläbi oma majanduslikku surutist leevendada,“ selgitas Kokk.

Erimärgistatud diislikütusega kütmine elektrienergia tarbimise asemel aitaks hoida kokku nii kodumajapidamiste kulusid 18 protsendi ulatuses, aga eriti just ettevõtete kulusid küttele, mis väheneks 37 protsenti. Kuni aastani 2015 lubas VKEMS erimärgistatud diislikütuse kasutamist mh kütmiseks ning soojuse ja elektrienergia tootmiseks.

Diislikütuse madalama aktsiisiga maksustamist kütmise eesmärgil (võrreldes mootorikütusena kasutatava diislikütuse aktsiisiga) võimaldab ka Euroopa Liidu õigus ja seda võimalust kasutavad paljud meie naaberriigid.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga