Seeder: tuleva aasta eelarve pakub lahendused suurimatele väljakutsele

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder FOTO: Dmitri Kotjuh/ Järva Teataja

Isamaa esimees Helir-Valdor Seederi sõnul saavutasid Isamaa, Reformierakond ja Sotsiaaldemokraadid järgmise aasta eelarve osas kokkuleppe, mis pakub lahendusi Eesti elu suurimatele väljakutsetele. Seeder tõstis esile universaalteenuse laiendamist ettevõtetele, õpetajate palgatõusu ja kõrghariduse rahastamist, perehüvitiste reformi tervikmahus ning riigikaitset.

Seederi sõnul on energiakriisis oluline universaalteenuse laiendamine mikro- ja väikeettevõtetele. „Sel nädalal vastu võetud elektrituru reform pakub leevendust kodutarbijatele, kuid nüüd saavutasime kokkuleppe ka universaalteenuse laiendamises ettevõtetele. Meie jaoks on oluline, et ka ettevõtetel oleks olemas mehhanism millega kulusid vähendada,“ rääkis Seeder.

Ta tõstis eraldi esile kauaoodatud õpetajate palgatõusu. „Õpetajate palk tõuseb olulisel määral, mis arvestab ka kõrget inflatsiooni. Õpetajate tööd tuleb väärtustada nende panusele vastavalt ning mul on hea meel, et koalitsioonipartnerid selle ettepanekuga kaasa tulid. Oluline on ka kõrghariduse rahastuse 15% tõus, mis aitab lahendada aastaid alarahastatud kõrgkoolide probleeme,“ rääkis Seeder.

Seeder lisas, et oluline läbimurre saavutati perehüvitiste reformis. „Erakondade juhid leppisid kokku, et perehüvitiste reform jõustub täiel määral täpselt nii koalitsioonileppes kirjas. See tähendab, et lisaks lastetoetustele ja lasterikka pere toetusele jõustub jaanuarist ka lasterikka pere toetuse järkjärgulise vähenemise põhimõte. Sündimus ja demograafia on meie riigi üks suurimaid väljakutseid ning lahendusi demograafilisele kriisile ei saa edasi lükata,“ ütles Isamaa esimees.

Eraldi tõstis Seeder esile riigikaitse tugevdamist. „Alustatakse keskmaa õhutõrje hankega ning kaitsekulutused tõusevad üle miljardi. Eesti peab enda kaitsevõime lüngad likvideerima ning õhutõrje võimekuse loomine on üks esmaseid prioriteete. Lisaks suurendame Küberturvalisuse rahastust,“ ütles Seeder.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga