Isamaa sõsarpartei Uus Ühtsus pani kokku uue Läti valitsuse

Peale kolme ja poolt kuud keerulisi läbirääkimisi kinnitas Läti seim kolmapäeval ametisse paremkonservatiivse erakonna Uus Ühtsus esindaja Krisjanis Karinsi valitsuse. EPA/VALDA KALNINA

Läti seim kiitis kolmapäeval heaks uue valitsuse eesotsas peaminister Krišjānis Kariņšiga, kes esindab Isamaa sõsarparteid paremkonservatiivset Uut Ühtsust.

Uut valitsust toetas 100-kohalises seimis 61 ja vastu oli 39 saadikut. 

Uue Ühtsuse liikme Kariņši valitsusse kuulub viis erakonda:  Uus Ühtsus, Uus Konservatiivne Partei (JKP), KPV LV (Kellele kuulub riik), Arengu Eest/Poolt ja Rahvuslaste Ühendus. 

Ehkki KPV LV kuulub valitsusse, ei toeta seda kõik erakonna seimiliikmed. Viis neist hääletas kolmapäeval Kariņši valitsuse vastu. 

Valitsusse kuuluvad peaminister ja 13 ministrit. Eelmist valitsusest, mille moodustasid Roheliste ja Talurahva Liit (ZZS), Ühtsus ja Rahvuslaste Ühendus, jätkab uues valitsuse neli ministrit, kellest kaks vahetab ministeeriumi. 

Oma portfellid säilitavad välisminister Edgars Rinkēvičs (Uus Ühtsus) ja kultuuriminister Dace Melbārde (Rahvuslaste Ühendus).

Senine sotsiaalminister Jānis Reirs (Uus Ühtsus) saab rahandusministriks, keskkonna- ja regionaalminister Kaspars Gerhards (Rahvuslaste Ühendus) hakkab põllumajandusministriks.

JKP ridadest asuvad valitsuses tööle justiitsminister ja asepeaminister Jānis Bordāns, haridus- ja teadusminister lga Šuplinska ja transpordiminister Tālis Linkaits. 

Erakonda Arengu Eest/Poolt esindavad valitsuses keskkonnakaitse- ja regionaalarenguminister Juris Pūce, kaitseminister ja asepeaminister Artis Pabriks ja tervishoiuminister Ilze Viņķele. 

KPV LV-le kuuluvad valitsuses majandus-, sise- ja sotsiaalministri portfellid ning ministriteks saavad vastavalt Ralfs Nemiro, Sandis Ģirģens ja Ramona Petraviča. 

Varem kolmapäeval allkirjastasid võimuliidu erakonnad valitsuse programmi.

Ehkki Uuel Ühtsusel on viiest erakonnast parlamendis kõige vähem mandaate (kaheksa), sai sedapuhku just selle partei liikmest peaminister. 

Uue valitsuse moodustamise protsess oli Lätis sel korral taasiseseisvumisjärgse ajaloo pikim ja selleks kuluks 6. oktoobri seimivalimiste järel kolm ja pool kuud. 

Enne Kariņšit said president Raimonds Vējoniselt ülesande valitsus moodustada JKP esimees Bordāns ja KPV LV-i liige Aldis Gobzems, kuid kumbagi ei saatnud selles edu. 

Seimis jäävad opositsiooni ZZS ja venemeelne Üksmeel. 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga