Riigikogus arutatakse aktsiisilangetuste võimaluste üle

Täna on Riigikogus esimesel lugemisel Isamaa algatatud seaduseelnõu, mille vastuvõtmisel langetataks pliivaba bensiini aktsiisimäär EL-i miinimumtasemele. Rahanduskomisjon on teinud ettepaneku eelnõu esimene lugemine lõpetada.

Rahanduskomisjoni aseesimehe Aivar Kokk (Isamaa) sõnul tuleb kõrge inflatsiooni tingimustes astuda samme Eesti inimeste ja ettevõttete toetamiseks. „Viimaste kuude inflatsioonimäär on ületanud 10%. Aktsiisimäära ajutine langetamine Euroopa Liidus lubatud miinimumtasemele annaks võimaluse langetada kütusehindu, mis vähendaks survet inimeste ja ettevõtete rahakotile,“ rääkis Kokk.

Isamaa algatatud eelnõu vastu võtmisel langetataks kuni 2023. aasta 1 maini pliivaba bensiini aktsiisimäär 563-lt eurolt 359-le eurole 1000 liitri pliivaba bensiini kohta.

Aivar Kokk avaldas lootust, et aktsiisilangetuse olulisust mõistavad ka teised erakonnad. „Venemaa sõda Ukraina vastu on kaasa toonud suure ebastabiilsuse. Sellistel keerulistel aegadel on oluline, et Eesti riik rakendaks erinevaid meetmeid meie enda inimeste ja ettevõtjate toetamiseks,“ ütles ta.

Alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse muutmise seaduse eelnõu (548 SE I) seletuskirjas on välja toodud, et eelduslikult laekub aktsiisilangetuse tulemusel seaduse rakendumisel riigieelarvesse 1. maist 2022. aastast kuni 1. maini 2023. aastani 30  miljonit eurot vähem, kuid pliivaba bensiini tarbivate eraisikute kogu rahaline võit oleks umbes 65 miljonit eurot.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga