84 Riigikogu liiget algatasid avalduse Venemaa Föderatsiooni sõjakuritegudest ja genotsiidist Ukrainas

Pildil: Isamaa aseesimees Urmas Reinsalu

Tänasel istungil algatasid 84 Riigikogu liiget avalduse „Venemaa Föderatsiooni sõjakuritegudest ja genotsiidist Ukrainas“,  milles tunnistatakse Ukraina rahva vastaseks genotsiidiaktiks Venemaa sõjaväe ning sõjalise ja poliitilise juhtkonna tegevuse Ukraina vastases sõjalises agressioonis.

Eelnõu algatajate nimel üle andnud Urmas Reinsalu rõhutas, et Vene Föderatsiooni agressioonisõjas Ukrainas on ilmsiks tulnud süstemaatilised ja massilised sõjakuriteod, mida Venemaa Föderatsioon on sooritanud Ukraina rahva vastu.

„Riigikogu tunnistab Ukraina rahva vastaseks genotsiidiaktiks Venemaa Föderatsiooni sõjaväe ning sõjalise ja poliitilise juhtkonna tegevuse Venemaa Föderatsiooni Ukraina-vastase sõjalise agressiooni 24. veebruaril 2022. alanud etapis,“ seisab seletuskirjas.

„Sellest juhinduvalt Riigikogu kutsub üles riikide parlamente ning rahvusvahelisi organisatsioone tunnistama Venemaa Föderatsiooni poolt sooritatud kuritegusid Ukraina rahva vastu genotsiidiaktiks, toetama sooritatud kuritegude uurimist ja süüdlaste vastutusele võtmist ning selleks riikide koostöös rahvusvahelise kohtu loomist,“ seisab avalduse tekstis.


RIIGIKOGU AVALDUSE EELNÕU TEKST

Riigikogu avaldus Venemaa Föderatsiooni sõjakuritegudest ja genotsiidist Ukrainas

Venemaa Föderatsiooni agressioonisõjas Ukraina vastu on ilmsiks tulnud süstemaatilised ja massilised sõjakuriteod, mida Venemaa Föderatsiooni sõjavägi on sooritanud Ukraina rahva vastu. Neid kuritegusid mahitab ideoloogiliselt agressioonisõja käigus Venemaa Föderatsiooni sõjaline ja poliitiline juhtkond.

Ukraina riigi kinnitusel on Venemaa Föderatsioon sooritanud genotsiidiaktidena inter alia    massiliste julmuste toimepanemise tsiviilelanike vastu ajutiselt okupeeritud aladel (eelkõige Bucha, Borodyanka, Hostomeli, Irpini linnades ja paljudes teistes Ukraina territooriumil asuvates asulates), mis seisnesid massilistes mõrvajuhtumites, inimröövides, küüditamistes, vangistamistes, piinamistes, vägistamistes, samuti surnukehade rüvetamises;

Juhindudes Ukraina parlamendi üleskutsest maailma riikide parlamentidele ning aluseks võttes genotsiidi tõkestamise ja karistamise konventsiooni põhimõtted, rahvusvahelise tavaõiguse normid ja pidades silmas rahvusvahelise kriminaalkohtu Rooma statuuti,

Riigikogu tunnistab Ukraina rahva vastaseks genotsiidiaktiks Venemaa Föderatsiooni sõjaväe ning sõjalise ja poliitilise juhtkonna tegevuse Venemaa Föderatsiooni Ukraina vastase sõjalise agressiooni  24. veebruaril 2022. alanud etapis.

Kõikidel  riikidel lasub rahvusvahelise õiguse järgi kohustus teha koostööd, et lõpetada rahvusvahelise õiguse genotsiidi, inimsusevastaseid kuritegusid, ja sõjakuritegusid keelavate kohustuslike normide rikkumine.

Sellest juhinduvalt Riigikogu kutsub üles riikide parlamente ning rahvusvahelisi organisatsioone tunnistama Venemaa Föderatsiooni poolt sooritatud kuritegusid Ukraina rahva vastu genotsiidiaktiks, toetama sooritatud kuritegude uurimist ja süüdlaste vastutusele võtmist ning selleks riikide koostöös rahvusvahelise kohtu loomist.

Riigikogu kutsub maailma riike viivitamatult karmistama sanktsioone Venemaa Föderatsiooni vastu, sealhulgas eranditeta sanktsioneerima energiakandjate kaubanduse Venemaaga.

Riigikogu kutsub maailma riike suurendama viivitamatult relvasaadetisi ning kriitilise tähtsusega humanitaarabi  saadetisi Ukrainale.

Riigikogu avaldab austust Ukraina rahvale võitluses vabaduse eest ning mälestab selles võitluses langenud ohvreid.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga