Valitsus ei toeta sunddividendide eelnõu

Riigikogust lahkuva Liisa Oviiri algatatud nn sunddividendide eelnõu läheb ilmselt sahtlisse. Foto Tairo Lutter/POSTIMEES

Valitsus ei toetanud neljapäevasel istungil Liisa Oviiri algatatud niinimetatud sunddividendide eelnõud, ehkki ühtset seisukohta vastu ei võetud.Valitsus edastas ühtse seisukoha asemel riigikogu õiguskomisjonile rahandusminister Toomas Tõniste, justiitsminister Urmas Reinsalu ning majandus- ja taristuministri Kadri Simsoni seisukohad. Ükski kolmest ministrist eelnõud ei toetanud.

Eelnõu muudatused toovad justiitsministeeriumi teatel kaasa ohte Eesti ettevõtlusmaastikule ja õiguskindlusele. Ministeerium märgib, et õiguskorras ei tohiks soodustada muudatusi, mis lihtsustavad või võimendavad kapitali väljumist ettevõtlusest nagu seda võimaldavad eelnõus ette nähtud kohustuslike dividendide sätted.

Justiitsministeeriumi teatel on juba ellu kutsutud ühinguõiguse revisjon, mille raames käsitlevad eksperdid ühe teemana ka vähemusosaluse ja enamusosaluse omajate tasakaalustatud kaitse teemat. Lisaks justiitsministeeriumile ei toeta eelnõu ka rahandus- ning majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

Peagi riigikogust lahkuva sotsiaaldemokraadi Liisa Oviiri algatatud eelnõu kohaselt muudetaks dividendide maksmise korda ja lisataks loetelu teabest, mille andmisest osanikule või aktsionärile ei tohi juhatus keelduda. Eelnõu järgi antaks aktsionäridele ja osanikele õigus ühingust välja astuda, kui osanike või aktsionäride vaheliste suhete või otsuste tagajärjel on toimunud märkimisväärsed muudatused äriühingus.

Samuti nähakse eelnõuga ette, et kui kohus on tunnistanud üldkoosoleku otsuse kehtetuks põhjusel, et selle poolt antud hääled on seaduse või põhikirjaga vastuolus, ei arvestataks neid hääli üldkoosolekul esindatuse määramisel. Ühtlasi saaksid eelnõu kohaselt osanikud ja aktsionärid nõuda nõude esitamise otsustamist ning selleks äriühingule esindaja määramist kohtu poolt.

Eelnõud ei toetanud ka suuremad ettevõtlusorganisatsioonid.

Eelnõud kritiseerisid teravalt mitmed ettevõtjad. Isamaa ridadest kirjutasid sel teemal Harri Aaltonen 

ja Mart Luik.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga