Harri Aaltonen: Enamusaktsionäri õiguste natsionaliseerimine

Aastakümneid ettevõtjana tegutsenud Harri Juhani Aaltonen ei kavatse sotside pakutud sunddividendide eelnõuga leppida. ELMO RIIG/Sakala

AS Hansa Candle juht ja Isamaa eestseisuse liige Harri Juhani Aaltonen kirjutab Äripäevas, et sotside koostatud nn sunddividendide eelnõu on uskumatult ettevõtjavaenulik samm.

Pidin kaks või isegi kolm korda lugema nn sunddividende puudutavat äriseadustiku muutmise eelnõud enne, kui suutsin uskuda, et keegi mõtlev inimene on selle suutnud välja mõelda.

EKRE, Sotside ja Vabaerakonna liikmete tahe natsionaliseerida enamusaktsionäride põhiõigused on uskumatu oksendus ja see ei peaks vaba Eesti juurde kuuluma. Seaduseelnõu annab aktsionärile/aktsionäridele, kellel on vaid 25 % + 1 aktsia, õiguse otsustada, kas äriühing jagab dividende või mitte. Teisisõnu tahavad antud eelnõu autorid kaaperdada õiguse otsustada, kas teha ettevõtte tugevamaks või täita omanike taskuid. See oleks aga põhiseaduse vastane ja samas väga ohtlik, kuna annab maailmale signaali, et Eestis ei kehti normaalsed läänelikud tõekspidamised. Kui lugeda eelnõu seletuskirja, saab aru, et sellega tahetakse anda väikeaktsionärile rohkem õigusi ja näitena tuuakse Olympic Entertaiment Group’i lugu, kus enamusaktsionär tahtis aktsia börsil noteerimise lõpetada. Kahjuks on eelnõu selles osas mõttetu ja ainult näilist lahendust pakkuv, proovides sisse murda lahtisest uksest. Juba tänase regulatsiooni järgi on sellises olukorras enamusaktsionär kohustatud pakkuma igale aktsionärile võimalust müüa enda aktsiad samadel tingimustel suuraktsionäriga. Kas hakkame jälle tegema uut seadust asjale, mis on juba teises seaduses lahendatud?

Eelnõu ei paku väikeaktsionäridele mingit kaitset

Samuti on seletuskirjas mitu korda mainitud, et uus seaduse sõnastus kaitseks väikeaktsionäri huve, aga võimalus nõuda dividendide jagamist oleks alles siis, kui aktsionäril/aktsionäridel on 25 %+ 1 aktsiat. Kas sel juhul on tegu ikka väikeaktsionäriga? Maailma äripraktikas ei peeta isikuid, kes omavad ettevõttes 25 % + 1 aktsiat, väikeseks aktsionäriks. Hoolimata väidetest, ei anna eelnõu mitte mingisugust uut kaitset tõelistele väikeaktsionäridele, ehk nendele, kellel on vähem raha ja aktsiaid. Eelnõu esitajad tahavad näida justkui väikese inimese eest hoolijatena, tegelikult hoolitsevad nad ainult teatud ärieliidi eest, kes on firmades vähemuses, aga omavad ikka suurt tükki ettevõttes. Kaval trikk!

Uskumatu on näha sellist bolševistlikku mõttelaadi Eesti poliitikute ridades. Sotside sellelaadne mõtlemine pole vähemalt mulle uudis ega üllatus, kuid nüüd me näeme ka EKRE ja Vabaerakonna tegelikku palet.

Kõige hullem lugu kõnealuses küsimuses on aga osaühingutega, sest eelnõu esitajad tahavad anda võimaluse viia kogu kasum välja, aga just kasumi arvelt on võimalus kasvada ja areneda.

Sellist seadust ei tohi kunagi vastu võtta

Mõelgem olukorrale, kus ettevõte on hetkel kahjumis, aga omab eelmiste aastate jagamata kasumit. Samas on väikeaktsionäril just rahavajadus ja ta otsustab nõuda dividendide jagamist nagu eelnõu ette näeb. Selle tulemusena võib juhtuda, et ettevõtte, mis hetkel toodab kahjumit ja vajaks olemasolevat raha enda tarbeks, satub kriisiolukorda, sest ühel vähemusaktsionäril on vaja raha enda kukrusse panna. Eelnevast tulenevalt võib tekkida olukord, kus on vaja mingi konkreetne tegevus sulgeda ja inimesed koondada, ehk jätta ilma tööta. Valel ajal ja vägisi nõutud dividendid võivad viia ettevõtte pankrotini.

Olles ise müünud Eestis toodetuid tooteid juba alatest 1992 kogu Euroopas, olen viimasel ajal pidanud kahjuks täheldama muutust inimeste mõttemaailmas.  See on muutunud ettevõtjavaenulikuks, kui sa just ei tegele kahjumit tootva Start Up-iga.

Antud eelnõu vastuvõtmine annaks selge signaali välisinvestorile: „Ära siia investeeri või kui investeerid, ära võta partnereid“.

Mina luban kasutada kõiki enda võimalusi, mis mul on Isamaa juhatuse liikmena, et see eelnõu ei muutuks kunagi seaduseks!

 

Kommentaarid artiklile “Harri Aaltonen: Enamusaktsionäri õiguste natsionaliseerimine

  • 1. aug. 2023 kell 06:55
    Permalink

    Tikuvabriku hävitamine su poolt ja Joala mõnitamine: …………………………………………………………………………… https://eestiuudised.ee/riina-solman-peaministri-avalik-pruunsilla-paranoia-on-silmakirjalik-ja-seosetu/ ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
    kommentaarid. ……………………………………………………………………………………………………………………………………….Me vahetame sind soomepoistega Teinose vastu välja. Parem page ise aegsasti oma endisele “kodu”-maale.

    Vasta

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga