Keskerakonna fraktsiooni enam Narva volikogus ei eksisteeri

Keskerakonna kriis Narvas- Jüri Ratase ja Mihhail Korbi sõnad ja teod vihastasid 13 Narva volinikku sedavõrd, et Yana Toomil ei õnnestunud neid veenda Keskerakonnas jätkama. FOTO: SANDER ILVEST/POSTIMEES

Kolmteist Narva linnavolikogu liiget eesotsas fraktsiooni esimehe Aleksei Voronoviga lahkusid peale kolmapäevast piirkonna juhatuse koosolekut Keskerakonnast. Neljapäeva õhtul moodustasid Keskerakonnast lahkujad juba 20-liikmelise fraktsiooni Meie Kodu Narva, mis valis Irina Janovitši uueks volikogu esimeheks. Keskerakonna fraktsiooni piirilinnas enam ei eksisteeri.

Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb ütles, et tema ametiaja jooksul on selline juhtum esmakordne. “Eile õhtul kogunes Narva piirkonna juhatus ja ilmselt ei jõudnud nad siis üksmeelele,” ütles Korb Delfile.

Korbi sõnul ei olnud Keskerakonna juhatus teadlik, et linnavolinikud võivad niivõrd radikaalse sammu teha. “Olid küll varem olnud jutud, et nii võib minna, aga me (Keskerakonna juhatus – toim) ei osanud seda oodata,” ütles ta ja lisas, et Keskerakonna juhatus sai liikmete lahkumisest teada Äriregistrist.

Yana Toom tegi viimase katse kolmapäeval

Keskerakonna Narva piirkonna esimehel Yana Toomil ei õnnestunud kolmapäeval veenda linnavolikogu keskerakondlastest liikmeid, kes on saanud kahtlustuse korruptsioonis, volikogust taanduma nagu nõudis oma otsuses erakonna juhatus.

“Tulemusi ei ole. Minu soov konsensust leida ei õnnestunud,” ütles Toom kolmapäeval BNS-ile. “Ühesõnaga – keegi tagasi ei astu, keegi ei hakka ennast õigustama erakonna juhatuse silmis. Selleks, et ennast õigustada, on Eesti Vabariigis kohtusüsteem,” lisas ta.

Keskerakondlastest Narva volikogu liikmed sattusid surve alla eelmisel nädalal, kui prokuratuur teatas, et on esitanud kaheksale linnavolinikule kahtlustuse, misjärel peaminister ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas teatas reedel, et erakonna juhatuse otsuse kohaselt peavad kahtlustuse saanud inimesed uurimise ajaks volikogu liikme staatuse peatama ja ka juhtivatelt kohtadelt linnaasutustest taanduma.

Otsustavaks sai Korbi intervjuu ERRile

Toom osales kolmapäeval Narvas piirkonna juhatuse koosolekul, kus erakonna juhatuse otsust arutati ning kohtus ka keskerakondlastest Narva volikogu liikmetega.

“Ma tulin siia ühe kompromissettepanekuga, millega oldi hommikul veel nõus, aga siis kõik kuulasid tähelepanelikult  Mihhail Korbi intervjuud rahvusringhäälingule ja igasugune kompromissi vaim selle peale kadus,” rääkis Toom. “Aga see on Narva, siin on omad omapärad,” lisas ta.

Korb ütles kolmapäeval ERR-i veebisaatele “Otse uudistemajast”, et kui kuriteokahtlustuse saanud Narva volikogu keskerakondlased ei astu linnajuhtimisest tagasi, võib see viia olukorrani, kus piirkondlik organisatsioon tuleb nullist üles ehitada.

Narva volikogu võib laiali minna

Samal ajal kriisiga Keskerakonnas on sattunud terve Narva linnavolikogu surve alla, kuna neljapäeval, kui toimub volikogu istung, tuleb ära valida uus volikogu esimees, sest vastasel korral osutub volikogu kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse alusel teovõimetuks, kõigi selle liikmete volitused loetakse ennetähtaegselt lõppenuks ning nende asemele astuvad asendusliikmed.

Narva linnavolikogu peab valima uue esimehe, kuna eelmine esimees, keskerakondlane Aleksandr Jefimov jäi juuni lõpus lõplikult süüdi kelmuses ja selle tõttu peatusid automaatselt tema volikogu liikme volitused. Volikogule uue esimehe leidmise viimane tähtaeg on 20. august.

Narva linnavolikogus on 31 liiget, neist kuulus Keskerakonna fraktsiooni 21 ning lisaks on Keskerakonna liige ka Mihhail Stalnuhhin, kes volikogus erakonna fraktsiooni ei kuulu. Fraktsiooni Meie Narva, mida juhib praegune Sisekaitseakadeemia rektor ning endine Tartu Ülikooli Narva Kolledži direktor Katri Raik, kuulub kaheksa liiget. Lisaks Stalnuhhinile ei kuulu ka veel üks saadik – Svetlana Lešihhina kumbagi fraktsiooni. Peale 13 keskerakondlase lahkumist pole kellelgi piisavalt hääli, volikogu esimees ära valida. Enamus oleks võimalik saavutada ainult koalitsioonis.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga