Helir-Valdor Seeder lubab Isamaa ka järgmisesse valitsusse viia

Foto: Scanpix

Kolmapäevases saates “Otse Postimehest” oli Isamaa erakonna juht Helir-Valdor Seeder kindel, et erakonna tegelik toetus on oluliselt suurem, kui reitingud näitavad, ühtlasi lubab Seeder Isamaa ka järgmisesse valitsusse viia, kirjutab Postimees.

Seedri sõnul on Isamaa madal reiting tingitud viimastel aastatel erakonna juhtimises tehtud vigadest. On kaugenetud on põhiväärtustest ning kaasa mindud avaliku enampakkumise ja odavate kommunaallubadustega. Seda viga on tema sõnul asutud parandama ning erakonna poliitika on muutunud konkreetsemaks ja väärtuspõhisemaks. Ta on kindel, et Isamaa on ka järgmises riigikogus ning osaleb valitsuse moodustamises.

Seeder ütles saates, et Isamaa üks keskseid teemasid on perepoliitika ja traditsiooniliste väärtuste esinemine. Seetõttu peab riik tema sõnul sündimuse suurendamist igapidi toetama. Ent perepoliitikasse ei kuulu Seedri sõnul ainult raha- ja maksupoliitikateemad, nagu näiteks ühine tuludeklaratsioon, vaid ka peresuhted, tugev põlvkondadevaheline side, vanemate ja laste hea läbisaamine, ühtekuuluvustunne vanavanematega. Seda kõike saab riik tema sõnul toetada positiivse kuvandi loomisega. “Kõik algab väärtusest ja kasvatusest, ja see peab tulema meediast, koolist, huviharidusest, peresuhetest. Kõige alus on väärtused ja kultuur.” Ta lisas, et ühiskonnas on alati nii olnud, et tool käiv põlvkond peab üles kasvatama oma lapsed ja ülal pidama ka eakaid inimesi.

Perekonna ja laste väärtustamisega on Seedri sõnul seotud ka Isamaa ettepanek luua Eesti Pere Sihtkapital. Selle sihtastutuse ülesanne on toetada pereväärtuseid ning leida lahendused  demograafiakriisile,  teha uuringud ning jälgida rännet. “See sihtkapital peaks olema vaba päevapoliitilisest tegevusest ja ei peaks elama ainult valimiste rütmis. On ääretult vajalik, et oleks selline perepoliitikaga tegelev institutsioon ja mul on väga hea meel, et see Lennart Meri soov saab teoks [Lennart Meri tegi ettepaneku luua Eesti Pere Sihtkapital ligi 30 aastat tagasi –  toim].”

Seedri sõnul ei saa justnimelt väärtuspõhisest poliitikast tulenevalt toetada surrogaatemadust. Eesti ega Euroopa Liit pole seni surrogaatvanemlust toetanud ning seda ennekõike eetilistel põhjustel. Tema erakonnakaaslane Priit Sibul on varasemalt öelnud, et laste ostmine 50 000 või 100 000 euro eest ei tohiks olla aktsepteeritav. Saatejuhi küsimusele mismoodi tuleks suhtuda aborti vastas Seeder, et see on väga delikaatne teema ning ei tohiks teha suuri üldistusi ning selles küsimuses peaksid prevaleerima ema ja lapse huvid.

Küsimusele kuidas ta suhtuks lapse abiellusse venelasega ning lastelaste kakskeelsusesse vastas Isamaa esimees, et see küsimus ei puuduta ainult venelasi: “Aga miks just venelasega? Võib-olla soomlase või rootslasega? See on lapse otsus, miks ma peaks midagi ütlema? Kui inimesed oskavad mitut keelt, on see ainult hea. Ma näeksin muidugi hea meelega, et mu lapselapsed valdaksid eesti keelt. Ma teen kõik selleks, et nad saaksid osa eesti kultuurist ja räägiksid eesti keelt, ükskõik, kus nad elaksid.”

Vaata Isamaa esimehe täispikka intervjuud Vilja Kiisleriga SIIT

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga