Eesti kehtestas sanktsioonid veel ligi sajale Valgevene ametiisikule

Välisminister Urmas Reinsalu sõnul on oluline, et ka Euroopa Liidu liidrid jõuaksid sanktsioonide küsimuses ühise poliitilise otsuseni. Foto: välisministeerium

Välisministeerium avalikustas täna (25.09.2020) täiendava nimekirja Valgevene ametiisikutest, kellele kehtestatakse rahvusvahelise sanktsiooni seaduse alusel sissesõidukeeld. Esimene nimekiri, kuhu kuulus 30 ametiisikut, avalikustati 31. augustil.

Eestiga samal ajal avaldasid sissesõidukeelu nimekirja, millesse lisandus 98 Valgevene ametiisikut, ka Läti ja Leedu. Praegu on väljatöötamisel ka Euroopa Liidu sanktsioonid.

Nimetatud isikutel on keskne roll Valgevene valimistulemuste võltsimises ja vägivalla kasutamises rahumeelsete meeleavaldajate vastu ning neile kehtestatakse sissesõidukeeld Eesti Vabariiki 30. augustini 2025.

„Sanktsioonide abil väljendame oma suhtumist Valgevenes toimuvasse. Presidendivalimised 9. augustil ei olnud vabad ega õiglased, nende tulemused olid võltsitud. Selle nädala kolmapäeval toimunud niinimetatud ametisse vannutamisel puudus igasugune demokraatlik legitiimsus ning Eesti ei tunnusta Aljaksandr Lukašenkat Valgevene presidendina. Kutsume Valgevene ametivõime üles lõpetama viivitamata vägivald Valgevene rahva vastu ning nõuame kõigi kinnipeetute, sealhulgas poliitvangide tingimusteta vabastamist. Valgevene rahvas väärib ausaid ja läbipaistvaid valimisi, et valida endale uus juht,“ sõnas välisminister Urmas Reinsalu.

Seejuures märgib välisminister, et Eesti valitsus eraldas 24. septembril 100 000 eurot Valgevene kodanikuühiskonna ja vägivallaohvrite toetuseks ning lisaks sellele on käimas veel mitmed vajalikud toetusprojektid.

„On oluline, et ka Euroopa Liidu liidrid jõuaksid sanktsioonide küsimuses ühise poliitilise otsuseni. Ootame tuleva nädala Euroopa Ülemkogu kohtumiselt konkreetseid kokkuleppeid Valgevene kohta,“ rõhutas välisminister.

Täispikka nimekirja koos 31. augustil avaldatud nimedega saab lugeda siit

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga