Saaremäe: autorid elavad oma loomingu nimel, kuid nad peaksid saama oma loomingust ka elada

Riigikogu liige Üllar Saaremäe. FOTO: ELMO RIIG/SAKALA/

Eile astus Riigikogu sammu lähemale autoriõiguse seaduse muutmisele, millega kaasajastatakse nn tühja kasseti tasu ja autori õigust saada oma loomingu kopeerimise eest hüvitist. Riigikogu liikme Üllar Saaremäe (Isamaa) sõnul on muudatuste põhimõte lihtne. Kui autorid elavad oma loomingu nimel siis võiksid nad saada oma loomingust ka elada.

Riigikogu ees peetud kõnes ütles Saaremäe, et autor on enda loomingu omanik ning see väärib õiglast tasu. „Kui kinnisvara omanik saab üürnikult tasu maja, korteri või maa kasutamise eest, siis autor peab saama tasu tema intellektuaalse kapitali, tema loomingu kasutamise eest. Autori varaliste huvide kaitsmine on keeruline, kuid riigi roll ongi luua tingimused, et Eesti autorid saaksid oma töö ja vaeva eest õiglase tasu.“

„Eesti ei ole seni autorite õiguste kaitsmisel kaasas käinud tehnoloogia arenguga, mistõttu tuleb regulatsioon kaasajastada. Erakopeerimistasu puhul tähendab see kopeerimisvahendi hinnast kindlaksmääratud osa suunamist autorikaitse süsteemi. Ja see süsteem toimib juba edasi ilma riigi sekkumiseta. Autor kui omanik ei pea paluma riigilt armuandi, ootama annetusi, käsi pikal. Poeetiliselt öeldes, autorid elavad oma loomingu nimel. Miks ei peaks nad siis saama ka oma loomingust elada?“ ütles Saaremäe.

Valitsuse algatatud autoriõiguse seaduse, maksukorralduse seaduse ja tööstusomandi õiguskorralduse aluste seaduse muutmise seaduse vastu võtmisel muudetakse autori õigust saada hüvitist, kui tema audiovisuaalset teost või teoste helisalvestisi kopeeritakse tema nõusolekuta isiklikuks kasutamiseks. Uuendusena hakatakse tühja kasseti tasu jagama ka filmi esmasalvestuse tootjatele.

Eelnõule lisatud muudatustega sätestatakse et kogutav tasu peab tagama autoritele, teoste esitajatele, fonogrammitootjatele ja filmi esmasalvestuse tootjatele „õiglase hüvitise selle kahju eest”, mis neile hinnanguliselt tekib nende varaliste õiguste piiramise tõttu ja milles võetakse arvesse, kui palju isiklikeks vajadusteks koopiaid tehakse.

Kommentaarid artiklile “Saaremäe: autorid elavad oma loomingu nimel, kuid nad peaksid saama oma loomingust ka elada

  • 14. dets. 2020 kell 06:36
    Permalink

    näitlejana ja ka ülalpeetavana Riigikogus istudes saab raha seinast….st. maksumaksjalt…aga näe…ei piisa seltsimehele…tyhja kasseti pealt ka vaja koos seltsimeestega röövida…oodake ikka kommunism ära…siis hea homodega koos, kõike jagada!

    Vasta

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga