Aivar Kokk: haiguspäevade varasem hüvitamine pidurdab koroonaviiruse levikut

Riigikogu rahanduskomisjoni esimees Aivar Kokk. Foto: Erik Peinar, Riigikogu

Riigikogu rahanduskomisjon tegi 23. novembril sotsiaalkomisjonile ettepaneku maksta 2021. aasta algusest haigushüvitist alates teisest haiguspäevast. Komisjoni esimehe Aivar Koka sõnul aitab muudatus pidurdada koroonaviiruse levikut ja seega ka pikaajalist mõju majandusele.

Koka sõnul loob rahanduskomisjoni ettepanek sotsiaalkomisjonile võimalused haigushüvitise senisest varasemaks väljamaksmiseks. „Koroonaviiruse leviku pidurdamiseks on oluline, et inimesed ei läheks tööle haigusnähtudega. Seetõttu tegime ettepaneku, et ajutiselt makstakse haigushüvitist alates teisest tööpäevast. Muudatus võimaldab haigusnähtudega isikutel koju jääda ilma enda ja oma pere toimetulekut ohtu seadmata.“

Kokk rõhutas, et ettepanekuga on nõus kõik tööjõuturu osapooled. „Lähtusime enda ettepanekus tööandjate ja ametiühingute vahel saavutatud ühisest arusaamast. Oluline on, et tööandjate ja maksumaksjate õlgadele ei jääks pikaajaliselt liiga suurt koormat. Seetõttu on muudatus esialgu plaanitud kehtima 1. jaanuarist kuni 30. aprillini.“ Ta lisas, et sõltuvalt koroonaviiruse levikust peab ka edaspidi olema valmisolek teha kiireloomulisi muudatusi erinevates seadustes.

Riigikogu rahanduskomisjoni 23. novembril peetud istungil viidi järgmise aasta riigieelarve seaduse eelnõu kolmandaks lugemiseks sisse muudatus, mille kohaselt eraldatakse valitsuse reservfondist 2,5 miljonit eurot haigushüvitise maksmiseks alates teisest haiguspäevast, mis on lisaks haigekassa eelarvest ettenähtud 2,5 miljon eurole. Seega on kokku haigushüvitiste maksmiseks ette nähtud tuleva aasta eelarvest 5 miljonit eurot.

Valitsuse algatatud 2021. aasta riigieelarve seaduse eelnõu (254 SE) kolmandaks lugemiseks saab muudatusettepanekuid esitada 30. novembrini. Eelnõu kolmas lugemine on kavandatud täiskogu istungile 9. detsembril.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga