Reformierakond alustab koalitsioonikõnelusi meelemuutusega, laua taha kutsuti Keskerakond

Küsitlusele vastanud ei ole rahul Kaja Kallase tegevusega koroonakriisis. FOTO: REUTERS/Ints Kalnins

Riigikogu valimised võitnud Reformierakond alustab uue valitsuse läbirääkimisi meelemuutusega. Kuigi Kaja Kallas rääkis vahetult peale valimistulemuse selgumist, et eelistaks teha koalitsiooni nö vana kolmikliiduna ehk Isamaa ja SDE-ga, siis nüüd otsustas valimiste võitja, et laua taha kutsutakse Keskerakond.

Kolmapäeval kogunenud Reformierakonna juhatus otsustas, et teeb ettepaneku valitsuskoalitsiooni moodustamiseks Keskerakonnale, edastas Reformierakond.

“Juhatuse seisukoht oli, et koos Keskerakonnaga suudame me moodustada Eestile stabiilse valitsuse, kes saab lahendada Eesti suuri probleeme. Kahekesi esindame me suurt osa Eesti valijatest, mis on kindlasti hea ühiskonna sidususele. Jah, meil on Keskerakonnaga maailmavaatelisi erimeelsusi, aga Eestis on alati olnud koalitsioonivalitsus ja me usume, et saame kokkuleppele nii, et meie mõlema valijate huvid on esindatud,” ütles Reformierakonna esimees Kaja Kallas.

“Meie soov on alustada koalitsioonikõnelustega võimalikult kiiresti,” lisas Kallas.

Kas Keskerakond võtab üldse kutse vastu?

Keskerakonna esimees Jüri Ratas ütles, et juhul kui Keskerakonna juhatus otsustab alustada Reformierakonnaga koalitsioonikõnelusi, siis lähtub Keskerakond oma valimiseelsetest lubadustest.

“Reformierakonna senised sõnumid on olnud vastuolulised. Esialgu anti mõista, et eelistatakse moodustada uus koalitsioon Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ning Isamaaga. Nüüd tehti ametlik ettepanek hoopis meile. Kohtun täna [kolmapäeva] õhtul Reformierakonna esimehe Kaja Kallasega, et seda ettepanekut arutada. Seejärel peab kujundama seisukoha Keskerakonna juhatus,” kirjutas Ratas oma Facebooki leheküljel.

Ratas kinnitas, et kui Keskerakond läbirääkimisi alustab, lähtub erakond kindlasti enne valimisi antud lubadustest.

Helir-Valdor Seeder: meil on kohustus otsida alternatiive

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles Vikeraadio saates “Uudis+”, et erakond on valmis kõigiga rääkima.

Ta lisas, et kuna valimised võitnud Reformierakond on oma valiku teinud ja otsustanud alustada koalitsioonikõnelusi Keskerakonnaga, siis Isamaal on omad võimalused. “Meil on nüüd suurem vabadus moraalselt, ja ka kohustus, vaadata ka teiste partneritega ringi. Valimiste võitja on oma otsuse teinud. Meie loomulikult ootame ja vaatame, mida Keskerakond vastab, aga suhtleme kindlasti ka teiste erakondadega,” ütles Seeder.

Martin Helme: ilmselt ei jõua Reformierakond ja Keskerakond kokkuleppele

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) aseesimees Martin Helme ennustab, et Reformierakond ja Keskerakond ei jõua valitsusliidu kõnelustel kokkuleppele ning Reformierakonna liider Kaja Kallas on oma valimisvõidu järgset head positsiooni hoogsalt maha mängimas. 

“Väidetavalt saab selline valitsus olema stabiilne. No saame näha. Ma pigem arvan, et lõppkokkuvõttes ei saa nad kokkuleppele ja kelle poole Kaja siis pöördub? Meile on näidatud punast tuld, nüüd ka sotsidele ja Isamaale. Põhimõtteliselt võib Ratas nõuda Kajalt ükskõik mida ja ta ei saa keelduda. Mõned ikka oskavad võitu maha mängida…” lõpetas Helme. 

Reformierakond kogus riigikogu valimistel 162 332 häält ehk 28,8 protsenti häältest, mis annab Reformierakonnale riigikogus 34 kohta. Teiseks tuli Keskerakond 129 823 hääle ehk 23 protsendiga. Keskerakond saab riigikogus 26 kohta.

EKRE saagiks jäi 100 439 häält ehk 17,8 protsenti, mis annab parlamendis 19 kohta.

Isamaa kogus 64 239 häält ehk 11,4 protsenti häältest, saades riigikogus 12 kohta.

Viimasena pääses parlamenti Sotsiaaldemokraatlik Erakond 55 349 hääle ehk 9,8 protsendiga. SDE saab parlamendis 10 kohta

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga