Mart Rannut: kakskeelne haridus on inimõiguste rikkumine

Keeleteadlane Mart Rannut. Foto: Scanpix

Kohtla-Järve riigigümnaasiumi saaga on osutunud lakmuspaberiks erakondade tõelise palge paljastamisel: siin pole küsimus ainult hariduses, vaid ka lõimumis- ja julgeolekupoliitikas. Sisult lihtne küsimus – eestikeelse riigigümnaasiumi käivitamine – on tekitanud sogases õhkkonnas tugeva lainetuse.

Alustagem sellest, et teaduslikust seisukohast probleemi polegi: piisab paari abi- ja tugiõpetaja lisamisest, kes kõiki hädalisi keeleraskustes nõustaksid. Arvatavalt läheb suurem häda pärast esimest paari kuud üle ning õppetöö jätkub tavarütmis. Kindlasti leidub vene põhikooli lõpetajate hulgas ka neid, kes 9 aastat on eesti keele tunnis millegi muuga tegelenud. Selliste koht ei ole kindlasti gümnaasiumis.

Hoolimata lihtsate lahenduste olemasolust tahab Keskerakond luua eestikeelsesse gümnaasiumi segregeeritud kakskeelse õppe, mis saadab signaali, et vene keel on eesti keelega vähemasti võrdne, eesti keelt ei pea korralikult oskama ning venelaste „oma kool“ jätkub gümnaasiumiastmes. Samas on see eestlastele näkkusülitamine: eestikeelse gümnaasiumi asemele tuleks kakskeelne gümnaasium.

Mõningad faktid: hariduslik segregatsioon ja võrdsete võimaluste keelamine on inimõiguste rikkumine, lisaks on see majanduslikult kahjulik ja riigi julgeolekut ohustav. Siin tuleb viga kõrvaldada kohe, inimõiguste rikkumise jätkamine on mõeldamatu. Vene kogukonna jaoks tähendab segregatiivne haridus jätkuvat mahajäämust ja konkurentsivõimetust edasiõppimises ja töökohtadele kandideerimisel, väiksemat palka ja kehvemat elukeskkonda.

Kasulik on see ainult ühele – meie idanaabrile Venemaale, kes ongi huvitatud, et meie venekeelne elanikkond oleks rahulolematu ning etnilise konflikti oht pidevalt üleval. Tegelikult on see kasulik ka Keskerakonnale: Venemaa propagandale hoogu andes on võimalik lihtsalt ja odavalt vene hääli tasku pista, eestlastele aga võib kägu ajada, udutada midagi ekspertkomisjonidest ning venelaste arvamuse ärakuulamisest ja sellest, et erakondlaste venemeelsest jutust on valesti aru saadud.

Öelgem aga julgesti välja: ei ole valesti aru saadud ja haridus- ja teadusminister ajab teadusvaba ning venemeelset juttu. Eestikeelset haridust ei tohi Ida-Virumaal hävitada.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga