Reinsalu Helmele: Kremli propagandalehtede tegevust ei tohiks legitimeerida

Eelmises nädalal selgus, et EKRE esimees, siseminister Mart Helme on andnud intervjuu Venemaa propagandakanalile Baltnews

Eesti siseminister Mart Helme andis juuli alguses eksklusiivintervjuu Kremli propagandakanalile Baltnews. Intervjuu on saanud Kremli propagandameedias palju tähelepanu. Kanalid nagu Ren.tv, Izvestija, Lenta, Gazeta.ru ja Sputnik on avaldanud Helme erinevad mõttekäigud selliste pealkirjadega nagu „Eesti teatas Venemaa ohu puudumisest“. Tänavu on Baltnewsile intervjuu andnud lisaks Helmele ka Mihhail Kõlvart ja Edgar Savisaar.

Intervjuus ERRile ütles välisminister Urmas Reinsalu, et tema nii ei käituks ja ta ei soovitaks seda ka teistel teha. „Ei, ma ei annaks neile intervjuud. Ma soovitan Eesti avalikkusel ja ametiisikutel neid kontoreid vältida, et mitte propagandalehtede tegevust legitimeerida. Tegemist ei ole ajakirjandusega, tegemist on hübriidsurvega – nimetame seda nii delikaatselt – Balti riikidele. Piisab vaid avada selle koduleht, siis teemade struktuur, mis puudutab Ukrainat, NATO kohaolekut Balti riikides – kõik see on selgelt kantud mitte ajakirjandusest või sõnavabaduse kehtestamisest ja meediavabaduse mitmekesistamisest, vaid selgelt eesmärgist venekeelset kogukonda Eestis ja Balti riikides laiemalt hoida Kremli doktriini all.“

Kaitseliidu vabatahtlike veebileht Propastop kirjutab:

Propagandakanalid ei ole päris ajakirjandus, mille puhul kehtivad eetilised normid, vaid pseudomeedia, kus sisu kohandatakse väljendama kanali omaniku propagandistlikke eesmärke. Tõtt-öelda pole erilist vahet, mida intervjueeritav ütleb, Kremli propagandale sobivasse konteksti asetatakse tema sõnad nagunii.

Taolised kanalid on varem toonud nii palju kahju, et Eestis valitsuse kommunikatsioonibüroo on töötanud välja soovitused, mis soovitavad Kremli propagandakanalitega suhtlemist vältida. «Me ei paku pseudokanalitele materjali ja lugude tootmise võimalust. Püüame ise mitte kaasa aidata nende kanalite külastatavuse suurenemisele ja levikule ning oleme selgelt vastu meediavabaduse kattevarjus vaenuliku mõjutustegevuse ja propaganda edendamisele,» on öelnud valitsuskommunikatsiooni direktor Urmas Seaver 2019. aasta jaanuaris.

Baltnews kuulub samasse kategooriasse Russia Today ja Sputnikuga

Baltnews on portaal, mis kuulub Venemaa valitsuse meediahalduskontserni Rossija Segodnja. Sellest, et Baltnews on Kremli hääletoru, on kirjutatud juba aastaid ja sellega peaksid kursis olema peaaegu kõik Eesti ametiisikud. Märgiks sellest, et leht on riikide valvsa pilgu all, on Läti eelmise nädala otsus sulgeda juurdepääs Baltnews.lv lehele.

Kommentaarid artiklile “Reinsalu Helmele: Kremli propagandalehtede tegevust ei tohiks legitimeerida

  • 31. juuli 2019 kell 09:53
    Permalink

    narr, kes “putini propalehtedele” intervjuud ei anna, aga annab kohalikele postimeestele ja päevalehtedele? 😀

    Vasta

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga