Riho Terras lendab praegugi abikaasa juurde Hollandisse

Kindral Riho Terras ja suursaadik Kaili Terras Vabariigi aastapäeva vastuvõtul Estonias. Foto: Madis Sinivee/Postimees

Riho Terrast võib nimetada Euroopa kodanikuks, ta on elanud umbes 8 aastat Saksamaal, lisaks ka Inglismaal, Šveitsis ja Rootsis ning praegu elab ta osa aega Hollandis, kus abikaasa Kaili on suursaadikuks. Ent Riho rõhutab, et kodu on ja jääb alati Eestisse. Viimased 12 aastat on ta oma perega elanud Saue vallas Koidu külas põldude keskel metsaveerel. Tema noorem poeg Uku Karl (13) igatseb väga koju ehkki mõistab väga hästi praeguse eluetapi eripära ja ei nurise. Ta mõistab, et võõrsil elamisest tuleb võtta parim, aga kodu on Eestis, see on ainuke koht kus sa ei ole võõras. Riho arvab, et temaga on samamoodi, selleks, et side Eestimaaga ei kaoks, tuleb tema sõnul igal võimalusel ka kodus käia. 

Jagada oma elu kodukoha, Brüsseli ja Strasbourgi vahel on Euroopa Parlamendi saadikule eeldus töö tegemiseks. Riho soovib ajada Eesti asja, aga ka Euroopa asja. Tema sõnul on Euroopat Eestile vaja ja ta usub, et Eestit on ka Euroopale vaja. Tugev rahvusriikide liit on mõlemat pidi kasulik. Tema jaoks on oluline teema inimeste turvatunne ja julgeolek, millega tegelemiseks on tal kaitseväe juhataja ameti tõttu kogemused ja eeldused. Teiseks tahab ta seista ka Eesti eripärade ja maaelu säilimise eest. Veel soovib ta, et Euroopas väheneks bürokraatia. Loomulikult annab ta endale aru, et see ei ole lihtne ülesanne aga kusagilt peab alustama. Euroopa Rahvapartei, mis on Euroopa Parlamendi suurim ja kuhu kuulub ka Isamaa, on võtnud eesmärgiks vähendada bürokraatiat 1000 õigusakti võrra. Ise arvab ta, et regulaarne ülevaatamine oleks igati kasulik, et ebavajalikud ja vääralt toimivad aktid tühistada. Tema meelest tuleks ka kindlasti jätkata Tunne Kelami poolt veetud kommunismikuritegude hukkamõistuga tegelemist. 

Eks erinevates riikides elamine on nõudnud perelt paindlikkust ja kohanemist. Ka Riho tunnistab, et aastate jooksul on olnud kergemaid ja raskemaid hetki aga kui on veel, millest rääkida ja koos südamest naerda, siis on kõik hästi! Tema sõnul on nad tänaseks toimiv meeskond, kus igaühel on oma koht, ka poistel! Samamoodi on pere väga toetav tema ettevõtmistes. Ilma abikaasa toetuseta poleks Riho olnudki nõus kandideerima ning poeg Hendrik Johannes (25) julgustas minema, ütles, et „Isa, idufirmade müügimehi on Eestis sadu, võib-olla isegi tuhandeid, aga Euroopa Parlamenti valitakse ainult kuus eestlast“. 

Lapsed ja abikaasa toetavad kandideerimist ehkki eraldi elamine on kõigile alati raske. Ent seda jõudu ja tuge tegutsemiseks ja Eesti ning Euroopa heaolu eest seismiseks annabki Rihole toetav perekond ja muidugi ka Eestimaa ilus loodus. 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga