Isadepäev on kummardus isadele ja vanaisadele hoole ning armastuse eest

Isamaa Perede Ühenduse esinaine Gerli Lehe soovib kaunist isadepäeva kõigile isadele ja vanaisadele. Foto: erakogu

Samal ajal kui maailm tähistab isadepäeva, et väärtustada isadust ja isaks olemise eeskuju, on oluline märgata isa rolli olulisust lapse arengus, rõhutab Isamaa Perede Ühenduse esinaine Gerli Lehe.

Alateadlikult võtab laps kas isa või ema oma suurimaks eeskujuks, mille järgi ta kujundab oma käitumise ja minapildi. Suurim mõju meie isiksuse kujunemisel on isal ja emal, just sellepärast vajab laps mõlema vanema tähelepanu, hoolt ja armastust. Isa osakaal lapse arengus on väga oluline. Me võtame oma isalt lugematul hulgal eeskuju!

Eesti vanemahüvitise süsteem on üks heldemaid maailmas, mis soodustab isade varajast kaasamist lapse eest hoolitsemisesse ning annab võimaluse lapse ja isa vahel luua turvaline kiindumussuhe. Isal on õigus 30-kalendripäevasele hüvitisele, mida võib hakata kasutama kuni 30 kalendripäeva enne lapse eeldatavat sünnitähtaega kuni lapse kolmeaastaseks saamiseni. Jagatav vanemahüvitis pakub peredele ka rohkem paindlikkust – nimelt saab alates lapse 31. elupäevast kasutada jagatava vanemahüvitise õigust ka isa. Ühtlasi toetab see väikelapse kasvatamise hoolduskoormuse võrdsemat jaotumist ema ja isa vahel.

Terve side isaga paneb aluse lapse emotsionaalsele arengule. Samuti loob see aluse lapse turvatundele ja aitab kaasa uute tervete suhete loomisele. Tervislik isa-lapse suhtlus võimaldab lastel kergemini toime tulla raskustega, mida nad oma erinevatel arenguetappidel kogevad. Terve suhe isaga toetab ka laste õppeedukust.

Lapsed, kes kogevad isa armastavat ja toetavat lähenemist, jagavad seda ka täiskasvanuna oma vanematele ja vanavanematele.

Isamaa Aasta Isa Anti Toplaan on öelnud: „Lapsevanemaks võib saada, aga pikem teekond  isana on seotud  vanemaks ja isaks kasvamisega, mis algab lapse ootusega aga ei lõppe lapse iseseisvaks saamisega.“

Lapsevanema roll jääb meiega kogu eluks. Ajas see muutub ning õnnelikud saavad olla need, kes saavad nautida vanavanema rolli. Sama oluline, kui on suhtlus vanematega on lapsele oluline suhtlus ka vanaisa ja vanaemaga. Traditsioonid liidavad erinevaid põlvkondi ja loovad neile kauneid hetki, mida aastate möödudes pereringis meenutada. Lapsed kujundavad oma arusaama suhetest vanavanematega oma vanemate järgi. Nad kasutavad eeskujuna vanemate käitumist ja määravad vastavalt sellele oma hoiakud. Lapsed, kes kogevad isa armastavat ja toetavat lähenemist, jagavad seda ka täiskasvanuna oma vanematele ja vanavanematele.

Kaheksateist aastat meie laste elust koosnevad 6570 päevast… Aastad libisevad käest, ikka üks päev korraga… Kui laps on kümneaastane, on 3650 päeva juba läinud. Alles on 2920 päeva… Ärge jätke ennast ühestki päevast ja hetkes ilma!

Kaunist isadepäeva kõigile isadele ja vanaisadele!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga