Helir-Valdor Seeder: II pensionisamba vabatahtlikuks muutmise põhiolemus jääb

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder.

Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul on Riigikogul ja Isamaal valmisolek presidendi ettepanekutega tutvumiseks olemas, kuid selge on see, et teise pensionisamba vabatahtlikus muutmise põhiolemust muutma ei hakata.

Seederi sõnul olid presidendi argumendid tänasel pressikonverentsil juba varasemast tuttavad. “Presidendi poolt toodud selgitused peegeldavad juba varem kõlanud seisukohti. Pensionireformi on analüüsinud erinevad advokaadibürood ja eksperdid. Seisukohti on olnud erinevaid ning küsimus on ennekõike selles kui suureks põhiseaduslikku riivet peetakse,“ ütles ta.

Seederi sõnul toetab Isamaa jätkuvalt seisukohta, mille kohaselt saaksid kõik Eesti inimesed õiguse enda raha üle ise otsustada. „Senine praktika näitab, et meie pensionisüsteem vajab reformi ning seetõttu annamegi igale Eesti inimesele vabaduse ise otsustada, kas investeerida iseseisvalt, lahkuda või liituda teise pensionisambaga.“

Seeder tunnistas, et president Kersti Kaljulaidi otsus seadus Riigikogusse tagasi saata teda ei üllatanud. „Seda võis arvata, et president sellise otsuse langetab. Ta on olnud täna kehtiva pensionisüsteemi üks autoritest ja selle veendunud toetaja.“

Täna jättis president Kersti Kaljulaid välja kuulutamata ja saatis riigikogule arutamiseks tagasi kohustusliku kogumispensioni reformi seaduse, millega muutuks teise sambaga liitumine või sealt välja astumine vabatahtlikuks ning tekiks ka võimalus kogu sambasse kogutud raha välja võtta.

Kommentaarid artiklile “Helir-Valdor Seeder: II pensionisamba vabatahtlikuks muutmise põhiolemus jääb

  • 7. veebr. 2020 kell 19:17
    Permalink

    Minu hinnangul läheb kadrioru proua tegevus järjest rohkem vastuollu põhiseadusega. PS § 107 annab presidendi pädevusse seaduste promulgatsiooni ja publikatsiooni. Kuid selle andmise MÕTE ei ole mitte presidendile võimaluse andmine etlemiseks ja enda poliitika teostamiseks. MÕTE ei ole ka see, et kui andis jumal prouale tooli ehk annab ka “riigi targeima” juristi mõistuse. EI. Mõte on hoopis presidendi promulgatsiooniga kinnitada (või probleemid välja tuua) – et MENETLUS seaduse vastuvõtmisel on toimunud algusest lõpuni seaduslikul viisil ning seadus on vastu võetud vajaliku kvooriumiga. Kahjuks proua pole mõistnud põhiseaduse mõtet ja on asunud seda järjest sagedamini rikkuma.

    Vasta

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga