Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder märgib parlamendierakondade esimeestele saadetud pöördumises, et kuna abielu teema kütab ühiskonnas üha enam kirgi, siis on kevadine rahvaküsitlus pingete mahavõtmiseks ainuõige valik.
Rahvaküsitlus on tänases olukorras mõistlik valik, sest see aitab tuua selguse ja lahenduse aastaid kestnud vaidlusele. Otsustamatus või otsuse edasi lükkamine võrdub aga noa pööramisega haavas – see mitte ei paranda, vaid tekitab valu juurde.
Selle noa lõi ühiskondlikku õiglustundesse Reformierakonna ja Sotsiaaldemokraatide eestvedamisel vastu võetud kooseluseadus, mis sätestas samasoolistele paaridele paralleelabielu institutsiooni. Isamaa nõudis rahvahääletust juba toona, kuid rahvahääletuse korraldamise asemel otsustas sotsiaalliberaalne võimuliit tekitatud pinged määramata ajaks edasi lükata. Ka täna näeme, kuidas samad erakonnad keelduvad võtmast selles olulises väärtusküsimuses seisukohta.
Isamaa on alati toetanud abielu mõistmist naise ja mehe liiduna ning soovib, et see nii ka jääks. Väärtusküsimusena on just abielu mõiste sisustamisel selline kaal, mille nimel täiendada Eesti põhiseadust. Tundliku väärtusküsimusena tajub seda ka avalik arvamus.
Sellise mastaabiga väärtuskonflikti ei ole meie riigis olnud alates iseseisvuse taastamisest. Konflikti algus ulatub kuue aasta tagusesse aega, kui poliitiliste sobingute tulemusena kehtestati kooseluseadus.
Isamaa seisukoht on kindel – abielu peab jääma naise ja mehe liiduks!
Loodus mõtestab perekonda naise ja mehe liiduna, mis on avatud uue elu maailma tulekule. Sellisena erineb see suhe kõikidest teistest paarisuhetest. Erineb oma olemuselt. See, kuidas mõtestab perekonda ja abielu Eesti ühiskond on aga meie kõigi ühise kokkuleppe tulemus.
Eestis kannab kõrgeimat võimu rahvas, ütleb põhiseadus. Isamaa on parlamentaarse demokraatia pooldajana soovinud põhiseaduse täiendamist Riigikogu menetluses. Tänaseks on see võimalus ammendunud. Vaatamata Isamaa korduvatele ettepanekutele ei ole Riigikogus esindatud erakonnad läbi erinevate koosseisude toetanud abielu mõiste sisustamist põhiseaduses.
Seepärast on koalitsioonierakonnad kokku leppinud, et abielu kui naise ja mehe vahelist liitu määratlev rahvaküsitlus toimub 2021. aasta kevadel. Samal ajal on andnud kümned tuhanded inimesed allkirja Roheliste algatatud petitsioonile sooneutraalse abielu kehtestamiseks. Selline vastanduv olukord näitab, et abielu mõistmiseks naise ja mehe liiduna tuleb küsida rahva arvamust.
Seda arutelu ei saa enam edasi lükata ja küsimus väärib rahva vastust. Seega on aeg tegutseda. On aeg lõpetada ühiskonna ja inimeste vaenamine. On aeg lõpetada ühiskonna vaenamine ja korraldada abielu määratlemise rahvaküsitlus nii kiiresti kui võimalik. Isamaa seisukoht on kindel – abielu peab jääma naise ja mehe liiduks!