Isamaa: 2022. aasta riigieelarves tuleb vähendada käibemaksu elektrile ja gaasile

Juba oktoobris tulid Urmas Reinsalu, Arvi Hamburg, Sven Sester ja Priidu Pärna ettepanekuga vähendada käibemaksu elektrile, gaasile ja kaugküttele.

Riigikogu Isamaa fraktsioon esitas 2022. aasta riigieelarvele muudatusettepaneku, millega nähakse ette elektri, gaasi ja kaugkütte käibemaksu langetamine 20-lt protsendilt 9-le.

Urmas Reinsalu sõnul on ajutine käibemaksu langetus kõige efektiivsem viis, kuidas hinnašokki leevendada. „Koalitsiooni tänased sammud ei ole piisavad, et järsku elektri ja gaasi hinnatõusu leevendada. Järsk hinnatõus mõjutab kõiki Eesti inimesi ning kiirendab inflatsiooni,“ ütles Reinsalu.

Sven Sester lisas, et järsu hinnatõusu tõttu laekub riigile käibemaksu tarbijatelt prognoositust ligikaudu 150 miljonit eurot rohkem. „Valitsus suunab aga leibkondadele hinnašoki hüvitiseks ainult 37 miljonit eurot. On täiesti arusaamatu, miks soovib koalitsioon saata inimesed sotsiaaltoetuste järjekorda. Miks peavad inimesed läbima bürokraatliku kadalipu olukorras, kus riigile laekub elektri, gaasi ja käibemaksu pealt kordades suurem maksutulu?“

Isamaa fraktsiooni ettepanek põhineb kalkulatsioonidel, mille kohaselt on täiendav kulu madalama käibemaksu määra pealt 75 miljonit eurot. Selle tasandab kiirest inflatsioonist tulenev üldine käibemaksu laekumine. Samuti on katteks heitkaubandusest riigieelarvesse laekuv lisatulu, mis prognooside kohaselt on ca 120 milj eurot.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga