Kas Kaja Kallas mõtles plaanilise ravi peatamise osas jälle ümber?

Peaminister Kaja Kallas. Foto: Jürgen Randma

12. oktoobril puhkes skandaal, kui peaminister Kaja Kallas teatas Vikerraadio otse eetris, et toetaks vaktsineerimata inimeste ravijärjekorra lõppu saatmist. Peaminister taganes oma seisukohast valimiste eel, kuid kolmapäeval Eesti Päevalehele antud intervjuus mõtles ta taaskord ümber.

12. oktoobri vikerraadio saates “Stuudios on peaminister” teatas Kaja Kallas, et vaktsineerimata inimesed võik liigutada ravijärjekorra lõppu. „Aga kui meil läheb olukord haiglates nii hulluks, et plaanilist ravi tuleb piirata, siis plaaniline ravi – see tähendab kokkulepitud kirurgilised operatsioonid, siis need inimesed, kes on vaktsineerimata liiguvad järjekorras tahapoole ja oma plaanilist ravi ei saa,” ütles ta.

Selle seisukoha mõistsid teravalt hukka nii Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder kui ka sotsiaaldemokraat Jevgeni Ossinovski ning ühtlasi ka Keskerakonna esindajad.

Suure kriitika tõttu teatas Kaja Kallas 13. oktoobril enda Facebooki kontol, et ravi piirama ei hakata. „Rõhutan, et need näited on teoreetilised ning valitsus ei pea selliseid samme realistlikuks. Eesti ravisüsteem on solidaarne – igaühel on õigus saada ravi,” kirjutas Kallas.

Nüüd pelgalt kuu aega hiljem Päevalehele antud intervjuus teatas peaminister, et oleks loogiline et vaktsineerimata inimesed liiguvad ravijärjekorra lõppu. „Aga juba praegu plaanilise ravi piiramise puhul ehk otsustes, kes seda ravi saavad või ei saa, oleks loogiline, et vaktsineerimata inimesed liiguvad järjekorra lõppu. Lihtsalt selle põhjusel, et nende tõttu on plaaniline ravi piiratud,“ ütles Kallas.

Tavalugejal jääb üle ainult mõelda, et mitu korda peaminister nii tundlikul teemal veel ümber mõelda plaanib. On ju õigus arstiabile inimese põhiõigus. Valitsusele on viimase 9 kuu jooksul korduvalt ette heidetud suutmatust otsuseid langetada ning viletsast kommunikatsiooni. Tundub, et peaminister soovitusi kuulda ei võta ning tema seisukohad tekitavad segadust ainult juurde.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga