Foto: Adeolu Eletu/unsplash

Ühiskonnauuringute Instituudi tellimusel iganädalaselt inimeste erakondlikku eelistust uuriv Norstat mõõtis 22. juuliks Reformierakonnale toetuseks 39,1 protsenti. Viimase nelja nädala koondtulemus ulatub aga 36,5 protsendini.

Teisel kohal jätkav Keskerakond jääb Reformierakonnast juba pikalt maha. Viimase nädala küsitluse põhjal oli nende toetusprotsent 18,3, viimase nelja nädala koondtulemuse põhjal aga 18,9. EKRE tegi viimasel nädalal 16,6-protsendilise tulemuse, viimase nelja nädala koondnäitaja on neil aga 16,6.

SDE ja Isamaa populaarsus on suhteliselt võrdne – Viimasel nädalal oleks andnud neile oma hääle vastavalt 7,6 ja 7,7 protsenti vastanutest. Nelja nädala koondtulemuse järgi on SDE toetus 9,8 protsenti Isamaa 8,4 vastu.

Koalitsioonierakondi toetab kokku 43,9 protsenti ning opositsioonierakondi 46,3 protsenti. Valimiste järgselt mõõdetud tulemuste võrdluses on tegemist vastavalt madalaima ning kõrgeima tulemsega.

Tulemuste presenteerimisel on MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS keskendunud viimase nelja nädala koondtulemusele. See tähendab, et valimiks kujuneb vähemalt 4000 inimest ning statistiline viga on +/- 1,55 protsenti. Sellisel kujul erakondade toetusprotsentide arvutamine tasandab üksikutes küsitlustes esinevad kõikumised, mis tulevad nii suuremast statistilisest veast kui lühiajalise mõjuga sündmustest. Nelja nädala koondtulemuste presenteerimine andis kõikide valimiseelsete küsitluste seas kõige täpsema tulemuse, erinedes tegelikest valmistulemustest maksimaalselt vaid 0,9 protsenti.

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut on 2016. aasta jaanuaris asutatud mõttekoda, mis uurib ja analüüsib Eesti ühiskonnas toimuvaid sotsiaalseid protsesse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga