Riigikogu liikme Urmas Reinsalu sõnul tabab elektrihindade mitmekordistamine väga valusalt kõiki Eesti inimesi ja ettevõtteid ning sellepärast peab koalitsioon kujundama konkreetsed seisukohad, et hoida ära hüppeline hinnatõus. Foto: Erik Peinar, Riigikogu

Isamaa algatas Riigikogus seadusemuudatuse, mis näeb ette elektrienergia taastuvenergia tühistamist tarbijatele ning mille kohaselt kaetaks taastuvenergia tasud tootjatele riigieelarve eraldisena CO2 emissiooni kvootide tuluks. Lisaks nähakse ette kütuse- ja elektriaktsiiside tõusu ära hoidmist.

Riigikogu liikme Urmas Reinsalu sõnul ei saa valitsuserakonnad praeguses olukorras ootama jääda. „Koalitsioon peab kujundama konkreetsed seisukohad. On aeg tegutseda ja hoida ära hüppeline hinnatõus,“ ütles Reinsalu, kelle sõnul tabab elektrihindade mitmekordistamine väga valusalt kõiki Eesti inimesi ja ettevõtteid.

Seadusemuudatuse eelnõus on välja toodud, et peamiselt on elektrienergia hinna tõus põhjustatud CO2 kvootide järsust hinnatõusust. CO2 kvootide tulu laekub Eesti riigieelarvesse. Keskkonnaministri sõnul oli selleks aastaks prognoositud umbes 80 miljonit eurot CO2 kvootide tulu, kuid seoses kvootide hinna tõusuga, võib prognoosida ligikaudu 200 miljoni euro laekumist riigieelarvesse.

CO2 kvootide tulust pool rahast peab minema süsinikuemissiooni vähendavatesse projektidesse, pool rahast on sihtotstarbeta riigieelarve tulu.

Isamaa leiab, et elektri hinnatõusu leevendamiseks tuleb tühistada elektrienergia taastuvenergia tasu tarbijatele ning katta taastuvenergia tasud tootjatele riigieelarve eraldisena CO2 emissiooni kvootide tulust.

Seoses majandusministri kirjaga Euroopa Komisjonile CO2 kvoodisüsteemi muutmiseks peab Isamaa vajalikuks, et valitsus esitaks Riigikogule arutamiseks oma ettepanekud Euroopa Liidu CO2 emissiooni kvootide kauplemissüsteemi muutmiseks selliselt, et välistada järsud hinnatõusud tarbijatele ja ettevõtete konkurentsivõime halvenemine.

Isamaa peab asjakohaseks süsteemi sellist ümberkujundamist, mis väldiks järske hinnatõuse tarbijatele ega kahjustaks Eesti ettevõtjate konkurentsivõimet.

Isamaa algatatud eelnõuga tühistatakse elektrienergia taastuvenergia tasud tarbijatele ning kaetaks taastuvenergia tasud tootjatele riigieelarve eraldisena CO2 emissiooni kvootide tulust. Lisaks nähakse ette 2022. aasta riigieelarve seaduse eelnõu algatamist selliselt, et selle tulud ei näe ette kütuse- ja elektriaktsiisi praeguste määrade tõstmist.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga