Seeder soovis valitsusjuhilt elektri kõrge hinna ja kliimapoliitika osas selgitusi

Riigikogu infotunnis soovisid Helir-Valdor Seeder, Henn Põlluaas ja Martin Helme peaminister Kaja Kallaselt selgitusi valitsuse tegevuse kohta seoses elektri kõrge hinna ja kliimapoliitikaga.

Seeder küsis peaministrilt, kas rohepöörde eesmärkidega on kõik korras, kas need on realistlikud tähtajad, mõistlikud hinnad, võimetekohased ühiskondadele ja kas Euroopa Liidu CO2 emissiooni kvootidega kauplemise poliitikat ei ole vaja muuta.

Kallas selgitas, et elektri hind on tõusnud ja see on kindlasti murekoht, sest elektri hind on nii inimeste kui ettevõtete igapäevases elus oluline. Ühtlasi ütles valitsusjuht, et seos kliimapoliitika ja kvootide või elektri hinna vahel, ongi see, et taastuvenergia allikatel kvoodi ostmise vajadust ei ole ehk taastuvenergia on turul igal juhul odavam. „Ehk siis pigem see elektri hinna tõus näitab, et peaks taastuvatesse energiaallikatesse rohkem investeerima, sest turuolukorras pääseb turule kõige odavam elekter,“ märkis sõnas ta.

Elektri hinna tõusu põhjuseks on Kallase sõnul ühelt poolt see, et tegelikult taastuvenergia allikaid on olnud liiga vähe. On ka olnud erakordselt tuulevaikne suvi, lisaks sellele on Norras olnud hüdroelektrit vähem kui tavaliselt, mis on tavaliselt selle hinna alla toonud. Terve rida tarbijaid on sõlminud fikseeritud hinnaga lepingu, mis tähendab seda, et börsihind neid otseselt ei puuduta, lõigatakse ära need kõrged tipud. „Mis puudutab CO2 kvoote, siis kvoodi hind on tõepoolest tõusnud 30 eurolt 60-ni.“

Kallase sõnul on kokku lepitud, et riik läheb hankima ka taastuvenergiat eraldi, mis annaks ilma toetusteta, ilma taastuvenergia tasuta ettevõtjatele kindluse, et nad võivad neid investeeringuid teha ja pääsevad oma elektriga igal juhul turule.

Mäletatavasti algatas Isamaa nädala alguses Riigikogus seadusemuudatuse, mis näeb ette elektrienergia taastuvenergia tühistamist tarbijatele ning mille kohaselt kaetaks taastuvenergia tasud tootjatele riigieelarve eraldisena CO2 emissiooni kvootide tuluks. Lisaks nähakse ette 2022. aasta riigieelarve seaduse eelnõu algatamist selliselt, et selle tulud ei näe ette kütuse- ja elektriaktsiisi praeguste määrade tõstmist. Infotunnis ütles Kallas, et esimene asi, mida valitsus teeb, on jätta ära aktsiisitõusud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga