Riho Terras: kaitseminister hämas kaitsekulutuste kärpimise osas

Riho Terrase sõnul ei saa poliitiliste punktide võitmise nimel painutada seda, mis on kaitsekulud ja mis mitte. Foto: Eesti Uudised

Kaitseväe endise juhataja Riho Terrase sõnul ei vasta tõele kaitseminister Kalle Laaneti Vikerraadios esitatud väide nagu ei oleks kevadel soovitud kaitsekulutusi kärpida.

„Kaitseministri vastused Uudis+ saatejuhile olid ähmased. Laaneti sõnul otsustati kevadel kärpida tegevuskulusid, mitte kaitse-eelarvet ja seeläbi suurendada investeeringuid. Kui kuskilt võetakse raha vähemaks, et mujale panna, siis ei ole tegu kulude suurendamisega. Kas majandus- ja personalikulud ei olegi osa kaitsevõime hoidmisest ja arendamisest? Uusi võimeid ei ole võimalik luua, kui personali vähendada. Seega ei saa öelda, et kaitsekulutusi ei kärbitud,“ ütles Terras.

„Kevadiste kärbete raames on küsimus selles, kas nüüd tõstetakse kulusid võrreldes kärpimisjärgse tasemega või riigieelarveseaduses määratud tasemega. Igasuguste kaitsekulutuste osas on kümneaastane arenguplaan paika pandud, mille raames on kokku lepitud, et kulutused kasvavad. Öelda, et selle arenguplaani täitmine ongi kaitsekulutuste tõstmine, on lihtsalt demagoogia,“ ütles Terras, kelle sõnul ei saa lihtsalt poliitiliste punktide võitmise nimel painutada seda, mis on kaitsekulud ja mis mitte.

„Kaitseväe juhataja Herem esitas kevadel ettepaneku vähendada kaitseväes töötavate teenistujate arvu 200 võrra. See tähendab, et kulusid kärbiti, mitte ei jäetud samaks ega suurendatud. Laanet märkis kevadel, et kaalutakse ka ajateenistuse mahu vähendamist. Siin ei ole midagi pistmist efektiivsusega, vaid kokkuhoiuga“ lisas Terras.

Kaitseminister Kalle Laanet oli 22. septembril Vikerraadio saates Uudis+, kus rääkis muu hulgas kaitsekulutustest uue riigieelarve ja kasvava SKP valguses.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga