Ühiskond ootab energiakriisis ja hinnašokis konkreetseid lahendusi. Foto: AareLepaste

Erakond Isamaa tellimusel läbi viidud küsitlusest selgub, et 77% inimestest toetab elektrituru reformi ellu viimist, mis võimaldaks kodu- ja väiketarbijatel osta elektrit börsiväliselt. Ühtlasi selgub küsitlusest, et elektrihinna tõus halvendab 66% inimeste majanduslikku olukorda. Küsitluse viis läbi Norstat Eesti AS.

Elektrihinna järsu tõusu tõttu on paljude inimeste detsembrikuu elektriarved varasemaga võrreldes mitmekordistunud. Sellest tulenevalt küsiti inimestelt, kuivõrd see hinnatõus neid majanduslikult mõjutab ning kuidas nad suhtuvad äsja Isamaa tehtud ettepanekusse viia ellu elektrituru reform, millega luuakse võimalus kodu- ja väiketarbijatele osta elektrit börsiväliselt.

Esmalt küsiti inimestelt: “Kas elektrihinna järsk tõus halvendab Teie majanduslikku toimetulekut?” 65,6% vastas “Jah” või “Pigem jah”, 29,9% “Pigem ei” või “Ei” ning 4,5% ütles “Ei oska öelda”.

Isamaa ettepaneku kohta küsiti: “Kas toetate ettepanekut võimaldada kodu- ja väiketarbijatel osta elektrit börsiväliselt?” 77,4% vastas “Jah” või “Pigem jah”, 4,8% “Pigem ei” või “Ei” ning 17,8% ütles “Ei oska öelda”. Kusjuures “Pigem ei” ütles 3,4% ja kindlalt “Ei” 1,4% vastajatest.

Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul näitab küsitlus selgelt, et ühiskond ootab energiakriisis ja hinnašokis konkreetseid lahendusi. “Isamaal on ainsana selge nägemus sellest, kuidas aidata keerulisse olukorda sattunud Eesti inimesi ja ettevõtjaid. Elektriturureform on alternatiiv tänase koalitsiooni otsustamatusele ja ebamõistlikele lahendustele,” ütles Seeder.

Börsiväliselt elektrienergia ostmise võimaldamist toetavad ülekaalukalt kõikide suuremate erakondade toetajad. EKRE toetajatest pooldab ettepanekut 86%, Reformierakonna toetajatest 81%, Eesti 200 toetajatest 80%, Isamaa toetajatest 77%, Keskerakonna toetajatest 74% ning SDE toetajatest 72%.

Küsitlus viidi läbi 9.-10. jaanuarini 18-aastaste ning vanemate Eesti kodanike seas ja selles osales kokku 1000 vastajat. Statistiline viga on antud valimi puhul +/- 3,1%.

Elektrituru reform loob väiketarbijatele elektrimüüja valikul lisavõimaluse valida börsihinnast lähtuva paketi asemel börsiväline universaalteenus. Selleks, et tagada tarbijatele prognoositav elektrienergia hind, kompenseeritakse müüjale vastavalt Euroopa Liidu reeglites ettenähtud võimalustele väiketarbijatele uue universaalteenuse paketis CO2 kvoodi tasu maksumus. Prognooside kohaselt peaks näiteks Eesti Energia uue universaalteenuse paketi elektrienergia maksumus sel meetodil jääma alla 50 euro taseme MWh kohta. Samalaadset lähenemist kasutavad NordPooli börsil olev Leedu ning teistest ELi liikmetest näiteks Prantsusmaa.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga