Urmas Reinsalu Brüsselis: EL peab Navalnõi kinnipidamise järel rakendama piiravaid meetmeid

Urmas Reinsalu jättis 25. jaanuaril Brüsselis EL-i välisasjade nõukogus kolleegidega hüvasti. Pildil Prantsuse välisminister Jean-Yves Le Drian ja Urmas Reinsalu. Foto: välisministeerium

Ametiaja viimasel Euroopa Liidu välisministrite nõukogul tegi Urmas Reinsalu ettepaneku kehtestada Venemaa ametiisikutele seoses Aleksei Navalnõi vahistamisega sanktsioonid ning neljanda sanktsioonidepaketi kehtestamise Valgevene võimukandjate suhtes.

Urmas Reinsalu rõhutas 25. jaanuaril Brüsselis Euroopa Liidu (EL) välisministrite kohtumisel, et EL peab reageerima Aleksei Navalnõi kinnipidamisele põhimõttekindlalt.

„Aleksei Navalnõi vahistamise kaasuses peab EL olema põhimõttekindel ja sätestama konkreetsed piiravad meetmed,“ sõnas Reinsalu. „Tegin ettepaneku, et EL peaks juba täna andma selge sõnumi sanktsioonide ettevalmistamise kohta.”

Reinsalu kutsus EL-i üles alustama ettevalmistusi neljanda sanktsioonipaketi koostamiseks repressioone jätkavate Valgevene ametiisikute suhtes. „Praeguseks on vahistatud juba üle 3000 inimese, EL peab oma survet sümmeetriliselt suurendama,” rõhutas Reinsalu.

Transatlantiliste suhete punktis rääkis Reinsalu, et suhtlus USA uue valitsusega peab olema aktiivne ja ettevaatav. „Uuendatud transatlantiliste suhete tegevuskava ühisosa leidmine EL-is on ülioluline, me peaksime olema valmis kuulama USA sõprade seisukohti. Selles kontekstis on kõrgetasemelised visiidid väga vajalikud ja need peaksid toimuma võimalikult kiiresti.“

Muu hulgas kõnelesid ministrid põhjalikumalt ka EL-i ja Ühendkuningriigi suhetest ja võitlusest COVID-19 pandeemiaga. Lisaks olid päevakorras Bosnia ja Hertsegoviina, Egiptuse inimõiguste juhtum, Hongkong, Iraan, Pärsia lahe piirkond, Aafrika Sarv ja Venezuela.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga