Tõniste: rahapesu tõkestamisel peab arvestama uute riskidega

Foto: Scanpix/Konstantin Sednev / Eesti Meedia

Rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise valitsuskomisjoni esimehe rahandusminister Toomas Tõniste sõnul peaks rahapesu tõkestamisel pöörama üha enam tähelepanu ka uutele riskidele, et neid seeläbi ennetada. 

Tõniste sõnul on rahapesu tõkestamisel võtmeroll rahvusvahelisel koostööl, samuti on tema arvates tähtis ka analüüsivõimekus. “Samas on mineviku õppetundide kõrval oluline keskenduda rahapesu tõkestamisel uutele riskidele ja ennetada tulevasi,“ märkis Tõniste pressiteate vahendusel.

“Näiteks krüptovarad ja makseasutused on valdkonnad, millele peame juba täna tähelepanu pöörama. Lisaks vajab ilmselt ümbervaatamist nii mõnigi senine arusaam selle kohta, mida me rahapesu all mõistame,” rõhutas minister.

Teisipäeval rahandusministeeriumis kogunenud valitsuskomisjon arutas ettepanekuid, kuidas muuta rahapesu tõkestamine tõhusamaks ning kuulas asjaomaste asutuste tegevuste ülevaadet seoses Danske Banki juhtumiga.

“Muu hulgas saime komisjoni põhimõttelise toetuse liikuda edasi pöördtõendamise eelnõuga. Reaalne oht oma varast ilma jääda, kui üritad Eesti finantssüsteemi kaudu raha pesta, on heaks heidutusvahendiks,” rääkis Tõniste.

Komisjonis arutatu põhjal esitatakse valitsusele veel sel kuul ettepanekud rahapesu tõkestamise õiguslike ja järelevalveliste meetmete osas ning finantsinspektsiooni, rahapesu andmebüroo ja riigiprokuratuuri põhjalik ülevaade seoses tegevustega Danske Banki juhtumis.

Rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise valitsuskomisjoni ülesanne on koordineerida riikliku riskihinnangu koostamist ja ajakohasena hoidmist, koostada tegevusplaan riskide maandamiseks ja kontrollida selle täitmist ning kujundada käesoleva rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise poliitikat.

Komisjoni esimees on rahandusminister ja aseesimees rahandusministeeriumi kantsler. Komisjoni kuuluvad sidusvaldkondade eest vastutavate ministeeriumide kantslerid, rahapesu andmebüroo, Eesti Panga ja finantsinspektsiooni esindajad ning teiste asjaomaste ametite ja valitsusasutuste esindajad, kokku on komisjonis 14 liiget.

Danske Bank avaldas septembris raporti, kust selgus, et panga Eesti filiaali mitteresidentidest kliendid liigutasid üle 200 miljardi euro, millest suur osa võis olla kahtlase taustaga. Kahtlaste tegevustega seoses on Danske Eesti politseile üles andnud kaheksa endist töötajat ning ametivõimudele on teatatud kokku 42 kahtlase tegevusega seotud ekstöötajast.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.