Eesti lipu rongkäik Otepääl 2021. aastal. Foto: Monika Otrokova

4. juuni on Eesti lipu päev. Esimese sinimustvalge trikoloori õnnistamisest Otepää kiriklas möödub tänavu 138. aastat.

Traditsiooni kohaselt toimub Otepääl pidulik rongkäik, jumalateenistus ja kontserdid – juba samuti ilusaks traditsiooniks kujunenud Otepää ja Tartu koolide õpilaste kontsert kirikus ja õhtune kontsert, kus seekord on külaliseks Eesti Rahvusmeeskoor. Pärastlõunal on kõik huvilised oodatud Otepää Kultuurimajja, kus Euroopa Parlamendi liige, kindral Riho Terras (Isamaa) räägib julgeolekust Euroopas.

„Saame lasta oma rahvusvärvidel uhkusega lehvida, kuid mõtted liiguvad tahes või tahtmata maailmas toimuvale. Mõned aastad tagasi korraldati rahvaküsitlus, et teada saada, kuidas inimesed meie lipuvärve tõlgendavad. Kõiki teisi variante edestas ülekaalukalt arvamus – taevas, muld ja vabadus,“ ütles Otepää vallavanem Jaanus Barkala (Isamaa).

„Meil on sinine rahutaevas, kus ei lenda vaenlase lennukid ja kust ei kuku kaela purustavaid pomme. Meil on must muld, mida saame rahus harida ja mis ei ole täis pikitud miine ning maakamarat ei ole puruks sõitnud vaenlaste tankiroomikud. Kõige tähtsam, et meil on vabadus, mida nautida ning me saame olla täieõiguslikud, vabad ja õnnelikud peremehed omal maal. Kutsun kõiki üles 4. juunil, Eesti lipu päeval, heiskama sinimustvalget lippu ja asetama seda oma kodus või töökohal aukohale. Vaatame seda lippu, oleme uhked ning mõtleme oma kangelastele, kes selle lipu all on võidelnud kätte meile vabaduse.“

Eesti lipu õnnistamise 138. aastapäeva tähistamine Otepääl 4. juunil 2022

Kell 9.45 kogunemine Otepää Lipuväljakule, vallavalitsuse hoone ette.

Kell 10 pidulik rongkäik Lipuväljakult Kirikumõisa.

Kell 10.15 Otepää Kirikumõisas Eesti lipu heiskamine, kõned ja tervitused

Kell 11 Otepää Maarja kirikus pidulik jumalateenistus ja kooliõpilaste kontsert.

Kell 13 on oodatud kõik Otepää Kultuurimajja, kus Euroopa Parlamendi liige, kindral Riho Terras räägib julgeolekust Euroopas.

Kell 17 algab kultuurimajas Eesti lipu päeval pühendatud kontsert. Esineb Eesti Rahvusmeeskoor, dirigent Mikk Üleoja. Kavas Eesti heliloojate muusika. Pilet 5€.
Piletid müügil Otepää kultuurimajas ning enne kontserti.

Eesti lipu ajaloost

Sinimustvalge lipp oli esialgselt Eesti Üliõpilaste Seltsi (EÜS) lipp. Lipu õmblemise idee algataja oli Karl August Hermanni abikaasa Paula Hermann. Mälestuste kohaselt osteti lipuriie Põltsamaalt ning Paula Hermann, Emilie Beermann ja Miina Härma õmblesid selle Põltsamaal valmis. Emilie vend Christoph Beermann tegi lipule varre ja viis lipu siis Tartusse.

Sinimustvalge lipp pühitseti Otepää kiriklas 4. juunil 1884. aastal. Eesti Üliõpilaste Seltsi väljasõit Otepääle sündis Burchard Sperrlingki kutsel. Küllasõitjail oli peidetult kaasas Seltsile kingitud sinimustvalge siidlipp. Kui Otepää kiriku tornikiiver paistma hakkas, päästeti lipukangas tuulde lehvima. Järgmisel päeval toimus kirikla saalis lipu võimas pühitsemine ja õnnistamine: esmalt pidas tollane Seltsi esimees Peeter Hellat avakõne, seejärel pühitses lippu kirikuõpetaja Rudolf Kallas. Heinrich Rosenthal ütles tseremoonial: “Olgu Eestimaa täis kuradeid, meie lippu nad ei võida!” Peale pühitsemist peideti lipp aga ära oma aega ootama.

Pärast pikki arutelusid kehtestas Eesti Vabariigi Riigikogu 27. juunil 1922. aastal sini-must-valgele lipule seadusandlikul teel riigilipu staatuse.

Heitlikel okupatsiooni-aastatel õnnestus esimene riigilipp ära peita. Esimese sinimustvalge rahvuslipu asukohta teadsid vähesed. Lõpuks jõudis lipp Eesti Rahva Muuseumisse, kus see asub ERM-i lipusaalis ja on kõigile nähtav. Avalikult eksponeeritakse teda ainult EÜS-i üldkoosoleku loal ning Seltsile väga olulistel tähtpäevadel.

4. juuni on lipupäev. Vastavalt Eesti lipu seadusele heiskavad 4. juunil lipu kõik riigi- ja kohaliku omavalitsuse asutused ning avalik-õiguslikud juriidilised isikud. Eesti lipu võivad heisata ka kõik teised.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga