Riigikaitsekomisjon sai ülevaate kriisivarudest ja sidevahendite kasutamisest kriisi ajal

Riigikaitsekomisjoni esimees Andres Metsoja tõdes, et kriiside õppetunnid on valusad, kuid kasulikud. Foto/allikas: Riigikogu

Peaminister Jüri Ratas, Riigikantselei, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi, AS Eesti Vedelkütusevaru Agentuuri ning Riigi Infokommunikatsiooni SA esindajad andsid 15. detsembril peetud riigikaitsekomisjoni istungil ülevaate riigi kriisivarudest, nende haldamisest ning sidevahendite ristkasutusest ja koordineerimisest kriisiolukorras. Komisjon leidis, et väljatöötatud tegevuskavade alusel saab edaspidi senisest paremini kriisidega toime tulla.

Komisjoni esimees Andres Metsoja (Isamaa) tõdes, et kriiside õppetunnid on valusad, kuid kasulikud. „Komisjon on juba mitmel korral käsitlenud riigi sidevahendite teemat ja tuleb tõdeda, et kriisid on avaldanud oma mõju,“ rääkis Metsoja. „Välja on töötatud terviklik kontseptsioon side paremaks toimimiseks ka kriiside ajal. Samuti on töötatud välja tegevuskava, et turvaline side oleks tagatud ka erinevate ametkondade vahel. Oleme suure sammu teadlikkuses edasi astunud, nüüd tuleb need vormida veel detailsemateks ühtseteks tegevusteks.“

Metsoja tõi näiteks, et selle tulemusel peaks kasvama paljudes hajaasustuse piirkondades elektrikatkestuse korral mobiilside mastide toimepidevus. Ta lisas, et komisjonile tutvustati ka valitsuse kava luua järgmisel aastal Eesti Varude AS, mille ülesanne on tagada elanikele toidu, ravimite isikukaitsevahendite ning esmatarbekaupade varu.

Komisjoni liige Johannes Kert rääkis, et kriiside lahendamiseks on vaja kompetentseid ja motiveeritud inimesi, toimivat ja ühilduvat sidesüsteemi, mis võimaldaks riiki juhtida ka kriisi ajal, alles siis on võimalik muid ressursse koordineeritult liigutada.

„Kui riik on ettevalmistatud sõjalise kriisi kui kõige suurema kriisi lahendamiseks riigielus, siis on riik valmis ka kõikide teiste kriiside lahendamiseks,“ sõnas Kert. „Aasta tagasi toimunud kuulamisega võrreldes on näha, et vahepeal on tehtud süsteemset tööd ja see annab lootust, et saame need asjad mõne aasta jooksul riigis korda.“

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga