Suuremad toetused tõstavad märgatavalt sündide arvu

Sündide arvu hüppeline kasv näitab, et lasterikaste perede toetused mõjutavad märgatavalt perede otsuseid saada veel üks laps. Pildil suurpere: Marju Mändmets ja Urmas Luik ning nende lapsed Alexandra Victoria (1,5. aastane), Alexander Maximus (3,5. aastane), Robin Marcus (13. aastane) ja Christian Thor (12. päevane). Foto: LIIS TREIMANN

Siseministeeriumi andmetel on käesoleva aasta kaheksa kuuga registreeritud kaheksa protsenti rohkem sünde kui eelmise aasta samal ajal. Aasta lõpuks võib seega sündida umbes tuhat last rohkem kui mullu ning summaarne sündimuskordaja võib tõusta mulluselt 1,59-lt lapselt naise kohta 1,72-le, kirjutab Postimees.

Rahvastikuteadlase Allan Puuri sõnul on tegu toreda üllatusega. «Kuna sünnitusealiste naiste arv väheneb igal aastal mitme tuhande võrra, saab sündide arvu kasv tuleneda vaid sündimuse suurenemisest,» rääkis ta. «See tähendab, et peredesse sünnib senisest rohkem lapsi.»

Kui tänavune kõrgem sündimuse tase jääks pikemaks ajaks püsima, oleks sellel Puuri sõnul märkimisväärne mõju rahvastiku kestlikkusele. «Mil määral on tegu püsiva või ajutise muutusega, seda näeme paari-kolme lähema aasta jooksul,» selgitas ta.

Tervise Arengu Instituudi (TAI) registri andmetel on esimesel poolaastal kasvanud kõige enam, tervelt 32 protsenti, kolmandate laste sünd, mis annab ühtlasi suurima panuse sündide koguarvu suurenemisse. Üheksa protsenti on suurenenud teise lapsena sündinute arv ning 17 protsenti neljandate ja järgnevate laste sündide arv.

Sündide arvu kasv on seletatav 2015. aasta valimiste järgselt moodustatud valitsuse otsusega maksta vähemalt kolmelapseliste peredele lasterikka pere toetust 200 eurot kuus. 2016. aasta lõpus suurendas uus valitsus selle toetuse 300 euroni kuus.

Järgmise sammuna on Isamaa otsustanud teha ettepaneku anda täiendav tulumaksuvabastus kõigile lastega peredele alates esimesest lapsest 100 eurot kuus. Sellisel juhul oleks kolmelapseliste perede täiendav tulumaksuvabastus 600 eurot kuus.

Kommentaarid artiklile “Suuremad toetused tõstavad märgatavalt sündide arvu

  • 6. juuni 2022 kell 17:29
    Permalink

    Seda rohkem hakkavad sünnitama joodikud ja narkomaanid.Vanasti sünnitati lapsed endale rõõmuks mitte riigile. Riik toitku joodikuid ja narkomaane ravigu nende lapsi ja maksame veel peale.Selle peale ütlek kaua võib taevas tule appi,Igaüks kasvatagu oma lapsed toetusi saavad niigi.Mina pole puudega aga puudega inimesed saavad 26.85 elupäevad ka nemad tahavad elada.

    Vasta

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga