Valitsus otsustas tselluloositehase eriplaneeringu lõpetada

Peaminister Jüri Ratas teatas tagasiastumisest. FOTO: MIHKEL MARIPUU/EESTI MEEDIA

Valitsuskabinet otsustas neljapäevasel nõupidamisel lõpetada Est-For Investi tselluloositehase eriplaneeringu.

“Otsustasime jääda oma seisukoha juurde ja lõpetada eriplaneeringu,” ütles peaminister Jüri Ratas valitsuse pressikonverentsil.

Samas lisas ta, et ettevõte võib antud teemaga edasi minna ning investoritel on võimalus alustada ettevalmistustega tehase rajamiseks mõnda teise Eesti piirkonda. Seejuures on tema sõnul väga oluline, et tehase rajamise võimaluste uurimisel oleks olemas ka kohaliku kogukonna toetus.

Riigihalduse minister Janek Mäggi märkis samas, et riiklik huvi majandust arendada, sealhulgas rajada Eestisse kohalikul toorainel töötavaid tehaseid, ei ole kadunud, kuid selle teostamiseks on vaja leida kohalikule kogukonnale ja kogu ühiskonnale sobiv viis.

“Riigi eriplaneeringu lõpetamine ettevõtjatele ust ei sulge, sest nad võivad tehase rajamiseks valida teise planeeringuliigi, näiteks kohaliku omavalitsuse eriplaneeringu. Ilma kohalike elanike ja neid esindava omavalitsuse huvita ei saa ega tohigi Eestisse niivõrd mastaapset tehast rajada. Peamine märksõna on koostöö, milleta ei ole võimalik saavutada ei töörahu ega õigusrahu,” rääkis riigihalduse minister.

Valitsusel oli kaalumiseks kolm võimalust. Üks võimalus oli eriplaneeringuga edasi minna ning lasta rahandusministeeriumil välja selgitada kõik olulised asjaolud planeeringuala asendamiseks. Sellisel juhul oleks välistatud planeeringu koostamine Tartu- ja Viljandimaa piirkonnas ning see oleks asendatud võimalusel uue planeeringualaga.

Teine võimalus oli senine eriplaneering lõpetada ning rahandusministeeriumil koos teiste ministeeriumidega välja selgitada kõik olulised asjaolud uue planeeringu algatamiseks seal, kus on olemas omavalitsuste nõusolek.

Kolmas võimalus, mille kasuks valitsus otsustas, oli riigi eriplaneeringu koostamine ja keskkonnamõju strateegiline hindamine täielikult lõpetada.

Eelmise aasta jaanuari lõpus esitas Est-For Invest OÜ rahandusministeeriumile taotluse riigi eriplaneeringu algatamiseks. Valitsus algatas  mullu maikuus riigi kõigi aegade suurima tööstusinvesteeringu ehk miljardieurose tselluloositehase eriplaneeringu Emajõe läheduses Viljandi- ja Tartumaal.

Kuna kohalikud elanikud, Tartu linnavalitsus ja -volikogu olid tehase rajamise vastu, siis otsustas valitsus juunis algatada tselluloositehase eriplaneeringu lõpetamise.

Poolteist kuud tagasi, 13. septembril, saatis rahandusministeerium ministeeriumitele, planeeringuala omavalitsustele ja Est-For Invesile arvamuse avaldamiseks riigi eriplaneeringu lõpetamise eelnõu. Sellele vastamise tähtaeg oli 3. novembril.

Est-Fori poolt plaanitav pea miljardieurone tehas hakkaks ümber töötlema umbes 3,3 miljonit tonni paberipuitu aastas. Tootmisvõimsuseks planeeritakse keskmiselt kuni 750 000 tonni biotooteid aastas. Lõpptoodang läheks ekspordiks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga