Riho Terrase üleskutse Borelli tagandamiseks allkirjastas 81 Euroopa Parlamendi liiget

Riho Terras. Foto: Erik Prozes, Postimees

Eile õhtul saatis Euroopa Parlamendi saadik Riho Terras Euroopa Komisjoni presidendile Ursula von der Leyenile kirja, milles kutsub teda üles Euroopa Liidu välispoliitika kõrget esindajat Josep Borrelli ametist tagandama. Kirjale kirjutas alla 81 europarlamendi saadikut.

Viimase nädala jooksul erinevate ekspertide ja poliitikute karmi kriitika osaliseks langenud Borrell sattus suure avaliku surve alla pärast ebaõnnestunud visiiti Moskvasse. Kriitikute sõnul ei suutnud ta visiidi käigus esindada Euroopa Liidu välispoliitilisi huvisid ning kahjustas olulisel määral Euroopa Liidu mainet.  Selles ajendatuna algatas Euroopa Parlamendi liige Riho Terras (Isamaa) allkirjade kogumise pöördumisele, milles nõutakse Borelli ametist tagandamist.

Allkirjade kogumisega alustati juba laupäeval, kuid nädalavahetusest tulenevalt oli algus aeglane, mispärast anti enamik allkirju esmaspäeva jooksul. Terrase sõnul on tegu väga hea saavutusega, sest üldjoontes on avalikku toetust karmide kirjade puhul keerulisem leida. „Tegu ei ole kõigest hukkamõistva kirjaga, vaid sellega soovime näha, et von der Leyen astuks konkreetseid samme Borrelli ametist vabastamiseks,“ ütles Terras.

„Praegu on keeruline öelda, kas kirjal saab ka reaalne mõju olema, sest von der Leyen on avaldanud oma toetust Borrellile, kuid tahaks loota, et Borrell mõistab ise oma viga ja käitub vastavalt. Euroopa Parlamendi liikmete seas on kõlanud selgesõnaline nõue Borrelli ametis tagandamiseks tema Moskva visiidi valguses,“ ütles Terras. „Muidugi olen ma tänu võlgu kõigile neile 80 ülejäänud saadikule, kes kirjaga ühinesid,“ lisas Terras.

Terrase sõnul oli Borrelli Moskva visiit täielik möödaastumine ja loetleb selle põhjuseid: külaskäigu omaalgatuslikkus, liikmesriikide nimel valeväidete esitamine, Euroopa Liidu huvide mittekaitsmine, liitlase Ameerika Ühendriikide ründamine, Ida-Ukrainas toimuva mittekäsitlemine, Vene vaktsiini Sputnik-V ennatlik toetamine. „Borrell lasi Venemaal end ja Euroopat alandada,“ ütles Terras.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga