Tunne Kelam: Kui Putini KGB ning Hitleri Gestapo oleksid saanud analoogilise hinnangu?

Venemaa president Vladimir Putin FOTO: Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Euroopa Parlamendi käesoleva koosseisu viimasel arutelul Euroopa Liidu tulevikust esines ettekandega endine europarlamendi liige ning praegune Läti peaminister Krišjānis Karinš. Arutelul osalenud Tunne Kelam keskendus oma sõnavõtus Putini Venemaa poolt tulenevale püsivale ning üha suurenevale ohule.

“Täna seisame tõsise vajaduse ees endilt küsida, mida enamat peaksime tegema ning mida oleme tegemata jätnud, tõrjumaks tõhusalt Venemaa ohte,” sõnas Kelam.

Tunne Kelam tuletas meelde, et Euroopa Parlament on rõhutanud vajadust hinnata kommunistliku totalitarismi kuritegusid võrdselt natsismi kuritegudega.

“See pole pelgalt ajalooline või abstraktselt moraalne probleem,” ütles Tunne Kelam. “Tegemist on igapäevase põletavalt poliitilise probleemiga, mis on väldanud viimased 19 aastat.”  Nende 19 aasta jooksul pole Kelami väitel möödunud päevagi, mil eri Euroopa Liidu pealinnades poleks kulutatud tunde, et arutada, mida Putin teeb, mida ta kavatseb teha ja kuidas peaks temale reageerima.

“Oleks Nõukogude KGB saanud Hitleri Gestapoga analoogilise, rahvusvaheliselt kohustusliku hinnangu kui kuritegelik mõrvarlik organisatsioon, siis ei oleks tekkinud mingitki võimalust, et üks nõukogude Gestapo ohvitser oleks saanud tõusta tänase Venemaa juhiks,” tõdes Kelam.

Euroopa Rahvapartei fraktsiooni liikme hinnangul pole asi ainult ühes isikus.  “Putiniga koos on nõukogude Gestapo in corpore usurpeerinud võimu vene rahvalt, rajades sellega maffiariigi.”

Selline mafioosode Venemaa on võimeline eksisteerima ja Euroopa Liitu ohustama üksnes selletõttu, et igapäevases elus on Vene ja Lääne korruptsioon ühte sulanud.  Tunne Kelami sõnul on 1 300-miljardit varastatud vene raha, Euroopa pankade ja muude lahti jäetud avauste kaudu puhtaks pestuna, jõudnud Euroopasse. Sellel rahal püsib Kremli maffia ning suur osa sellest kasutatakse Euroopa ühiskondade õõnestamiseks, lõhestamiseks ja korrumpeerimiseks.

“Meie võimuses on teha otsustav lõpp nendele kuritegeliku raha voogudele, võtta selge seisukoht Putini emaorganisatsiooni kuritegeliku mineviku suhtes – ning Putini oht ja ettevõtmised kaotavad oma tõsiduse,” lõpetas Tunne Kelam.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga