Siim Kiisler: Kakskeelne segakool on mõistusevastane

Foto Tairo Lutter/EESTI MEEDIA

Haridusminister Mailis Repsi kavatsus kaotada Kohtla-Järvelt eestikeelne gümnaasium ja avada selle asemel riigigümnaasiumina kakskeelne segakool on mõistusevastane mitte ainult eestlaste seisukohast, vaid eirab ka nende venelaste püüdlusi, kes soovivad oma lastele anda võimalus õppida läbinisti eestikeelses koolis.

Haridusministri plaan on eriti absurdne seetõttu, et kõigest mõni aasta tagasi avas haridusministeerium juba ühe kakskeelse riigigümnaasiumi sisuliselt samas piirkonnas, sisuliselt Kohtla-Järve kõrval asuvas Jõhvis. Seda otsust võis siis veel kuidagi mõista, sest nii eesti kui ka vene laste vanematel oli võimalik siis valida veel kahe erineva keelekeskkonnaga kooli vahel. Kes tahtis õppida täielikult eestikeelses koolis, sai oma lapse panna Kohtla-Järvele Järve gümnaasiumisse. Ja kes tahtis, et tema laps õpiks osaliselt vene keeles või venekeelses koolikeskkonnas, sai oma lapsele hariduse anda Jõhvi riigigümnaasiumis.

Nüüd Kohtla-Järvele kakskeelset riigigümnaasiumit teha tahtes võtab haridusministeerium nii eesti- kui ka vene lapsevanematelt igasuguse valikuvõimaluse ja muudab kogu koolikeskkonna segakeelseks. Kohtla-Järve ja Jõhvi lastel pole siis enam ühtki kooli, kus oleks võimalik õppida täielikult eestikeelses koolikeskkonnas. Ja see ei puuduta valusalt mitte ainult eestlasi, vaid ka neid venelasi, kes on tahtnud ja tahavad oma lastele anda täielikult eestikeelset haridust ja kelle laste keeleoskuse parandamiseks oleks eestikeelne koolikeskkond suureks abiks. Sisuliselt tähendab haridusministeeriumi valitud suund kui mitte eestluse hävitamist, siis vähemalt eestikeelse koolikeskkonna väljasuretamist ja igasuguse valikuvõimaluse võtmist nii eesti- kui ka vene lapsevanematelt.

Isamaa ministrina olin ma neljapäeval valitsuse istungil kategooriliselt ja resoluutselt niisuguse eestluse säilimist tõsiselt kahjustava tegevuse vastu. Isamaal õnnestus sel korral Keskerakonna plaanidele kriips peale tõmmata. Valitsus kokkuleppele ei jõudnudki ja mingit sisulist otsust ei sündinud. Lõpliku otsuse Järve gümnaasiumi saatuse kohta peab langetama uus valitsus, mille moodustab uus riigikogu. Seepärast on ka Kohtla-Järve kooliõpilaste jaoks äärmiselt tähtis, milliseks kujuneb uue riigikogu koosseis ja jõujooned uues valitsuses. Ida-Virumaa elanikel on võimalus valimistel valida, kas nad toetavad keskerakondlaste või Isamaa seisukohta.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga