Sven Sester: laenuraha tuleb kasutada investeeringuteks

Riigikogu majanduskomisjoni esimees Sven Sester Vikerraadio Reporteritunnis koos Maris Lauri (RE) ja Mirko Ojakiviga.

Riigikogu majanduskomisjoni esimehe Sven Sesteri sõnul peab riik laenuraha kasutama ennekõike investeeringuteks. Tema sõnul ei ole ükski Euroopa riik asunud praegu avaliku sektori kulutusi massiliselt kärpima ning ajutine eelarve puudujääk on hetkel mõistlik.

Vikerraadio saates Reporteritund tunnistas Sester, et ta toetab vastutustundlikku eelarvepoliitikat ja seda, et riigi kulud ja tulud oleksid tasakaalus. Samas nõuavad erakorralised ajad erakorralisi meetmeid. „Meie maksulaekumine on tänu kriisile vähenenud ja eelarve suurenenud, kuna valitsus on pidanud ja peab ka edaspidi riigi majandust toetama. Samas peame arvestama majandusprognoose ja seda, et me ei kasvataks pikaajalisi kulusid,“ ütles ta.

„Lähiaastatel on paratamatult oodata, et Eesti võlakoormus kasvab, kuid tänased tegevused annavad majandusele kasvuvõimaluse. Kui vaadata olevikku ja lähitulevikku, oleme me endiselt üks kõige väiksema laenukoormusega riik Euroopas. Kui täna on meie laenukoormus 10 korda väiksem kui Euroopa keskmine siis ka järgnevatel aastatel jääme Euroopa madalaima võlakoormusega riigiks,” kommenteeris Sester Eesti lähiaastatel kasvavat võlakoormust.

Sesteri sõnul tuleb laenuraha kasutamist jälgida hoolikat. „Peame hoolikalt jälgima kuhu laenuraha suunatakse – tegemist peab olema investeeringuga tulevikku. Püsikulude suurendamine laenurahade eest pole mingil juhul mõistlik. Isamaa üks prioriteetidest eelarve läbirääkimistel oli, et teadus- ja arendustegevuse rahastus peab tõusma 1% SKP-st. Järgmisel aastal on selleks ette nähtud täiendavad 56 miljonit eurot, kuigi detaile töötatakse alles välja. Vaidlused selles osas ootavad alles ees ja tuleb väga tähelepanelikult järgida, et rahastus läheks valdkondadesse, mis suurendaksid meie konkurentsivõimet.“

Endine rahandusminister rõhutas, et kuna me ei suuda 100% täpsusega ette näha, milliseid raskuseid koroonakriis veel toob, siis on raske tulevikku prognoosida. „Isamaa hoiak on see, et kõik tehtavad kulutused tuleb väga täpselt ja metoodiliselt läbi arutada. Ainult nii saame me Eesti majanduse taas tõusuteele juhtida.“

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga