Tapja liitus Roheliste erakonnaga otse vanglast

Roheliste juht Züleyxa Izmailova lubas avalikkusele, et kolmapäeval arutavad nad liikmeks olevate kriminaalide küsimust. Arvestades, et 3% erakonna liikmetest on kurjategijad, on teema tõsine. FOTO: MIHKEL MARIPUU/EESTI MEEDIA

Väiksemad erakonnad võtavad oma liikmeks inimesi ilma erilise kontrollita ja selle tulemusena kubisevad nende nimekirjad kurjategijatest. Eesti Päevaleht tegi ülevaate roheliste nimekirjast, kust leidis 31 kriminaali, neist enamik kehtivad karistusega. Kuivõrd erakonna Eestimaa Rohelised liikmeid on üldse kokku 968 inimest, on 31 kurjategijat muljetavaldav number.

Kui Andrus Erik rohelistega liitus, kandis ta tapmise eest vanglakaristust. Oli jäänud veel umbes poolteist aastat, kuni ta 2008. aasta veebruaris enne tähtaega priiks sai. Kohtutoimikutest selgub, et Erikut karistati 15-aastase vabadusekaotusega tahtliku tapmise eest, mis oli toime pandud „eriti piinava, eriti julma või paljude inimeste elule ohtlikul viisil”.

Pool aastat pärast vanglast vabanemist varastas Andrus Erik ligi 6000 krooni väärtuses oma abikaasa ehteid ja müüs need OÜ Tädi Valli pandimajja. Suurem varandus ootas aga Erikut 2009. aasta suvel, kui ta uut kuritööd sepitses. Koos Illari ja Arviga rööviti Raplas SEB panka.

Roheliste esinaise Züleyxa Izmailova sõnul esitas ta erakonna juhatusele ettepaneku kolmapäeval juhtumid üks-haaval läbi arutada. “Vägivald on otseses vastuolus meie erakonna seisukohtade ja põhimõtetega ning sedalaadi kuritegude sooritajatel oleks mõistlik oma liikmelisus ise koheselt lõpetada,” märkis Izmailova.  

Roheliste peasekretär Joonas Laks lisas, et 2006. aastal tehtud värbamiskampaania käigus oli kontroll liituvate inimeste üle palju ebakorrapärasem, kui see on praegu, ja ka sellist digitaalset registrit, kust igaüks saaks tasuta kontrolli teostada, veel polnud. “Igal juhul kiidusõnad ajakirjanikele!” lisas Laks. 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga