Senine Euroopa rändepoliitika ei ole ennast õigustanud

Prantsusmaa president Emmanuel Macron ja Saksamaa kantsler Angela Merkel. / AFP PHOTO / Ludovic MARIN

Senine Euroopa rändepoliitika ei ole ennast õigustanud ning kriisile on tarvis leida riikidevaheline ühtne lahendus, leiavad Eesti poliitikud.

Pühapäeval toimunud rändeteemalisel kohtumisel Brüsselis osales 28 liikmesriigist kuusteist. Osalesid peamiselt need Euroopa Liidu liikmesriigid, mida läbib rändetee. Teiste seas ei võtnud kohtumisest osa Ungari, Poola, Tšehhi, Slovakkia ja Balti riigid.

Pühapäeval ütlesid Prantsusmaa ja Saksamaa liidrid, et on valmis rändevastastest ELi liikmesmaadest mööda minema ja sõlmima riikidega eraldi kokkuleppeid, et reageerida migrantide tulvale.

Loe pikemalt Postimehe portaalis

Avaldame erakonna Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi arvamuse

Helir-Valdor Seeder, Isamaa esimees

täies mahus:

Osade Lääne-Euroopa riikide poolt viljeletud avatud uste poliitika migratsiooniküsimustes on täielikult läbi kukkunud. Senine immigratsioonipoliitika ei ole ennast õigustanud ja kujutab tõsist ohtu Euroopa kultuuriruumile ja on Euroopa ühine mure. Praktika on näidanud, et olenemata riigist kuhu põgenikud algselt paigutatakse liiguvad nad ikkagi edasi nendesse riikidesse, kuhu nad algselt soovisid minna.

Isamaa ei ole toetanud ja ei toeta sunniviisiliste pagulaskvootide kehtestamist, vaid peame oluliseks Euroopa välispiiride kontrollli tugevdamist ning peame otsima kõigile liikmesriikidele vastuvõetavat konsensust.

Pühapäeval toimus Brüsselis rändeteemaline kohtumine, kus osalesid peamiselt need Euroopa Liidu liikmesriigid, mida läbib rändetee. Kohtumiselt puudusid ka Balti riigid. Meile teadaolevalt arutati kohtumisel teisese rände kokkulepetega reguleerimise võimalusi.

Juhul, kui osade riigid tahavad hakata esmast sisserännet Euroopa Liitu reguleerima eraldi liikmesriikide kahepoolsete kokkulepetega, siis see oleks ohtlik. ELi üks aluspõhimõte on vaba inimeste liikumine ning praktika on kinnitanud, et ei suudeta immigrantide liikumist piirata ja suunata. Sellised kahepoolsed kokkulepped on enesepettus ja karuteene Euroopa Liidu ühtsusele.

Migratsioonikriisi põhjused on mitmetahulised, aga kindlasti mängivad siin peamist rolli Vahemere-taguste maade majanduslik mahajäämus ja konfliktide rohkus. Arvestades sealsete maade rahvastiku kiiret juurdekasvu ei ole migrantide vastuvõtmisega Euroopasse võimalik neid probleeme lahendada. Otse vastupidi – senine poliitika süvendab probleeme, edendab inimkaubandust ja viib Euroopa hävinguni. Vahemere-taguste maade probleeme saab lahendada vaid kohapealsetes riikides ja Euroopa riigid peaksid hoopis sellesse panustama. Lisaks tuleb sulgeda piirid inimkaubandusega tegelevatele laevadele.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga