Mart Laarile anti endise Saksamaa Riigikantsleri Ludwig Erhardi medal väljapaistvate saavutuste eest Eesti reformimisel

Mart Laar võtmas vastu medalit Ludwig Erhardi Fondi presidendilt Roland Tichylt. FOTO: Jane Faizullin

Endisele Eesti peaministrile Mart Laarile anti eile Ludwig Erhardi Fondi poolt “Ludwig Erhardi medal väljapaistvate saavutuste eest sotsiaalse turumajanduse edendamisel”.

Mart Laar sai kõrge tunnustuse osaliseks panuse eest Eesti edukal üleminekul plaanimajanduselt vabale turumajandusele, mis järgis otseselt Ludwig Erhardi majandusfilosoofilisi põhimõtteid – vabaduse, vastutuse, eraomandi ja konkurentsi ülimuslikkust. Otsus Mart Laari tunnustada võeti vastu ühehäälselt Ludwig Erhardi Fondi üldkoosolekul.

Oma kõnes ütles Ludwig Erhardi Fondi president Roland Tichy, et ta tunnustab ja austab Mart Laari järje- ja põhimõttekindlat toetust põhiliste vabaduste kaitseks. “Oma avaliku tegutsemisega poliitikas ja ka pärast poliitilist tegevuse lõppu on Mart Laar saanud prominentseks vaba turumajanduse eestkõnelejaks, “ ütles Roland Tichy.

Dr. Herbert B. Schmidt, endine Eesti valitsuse nõunik erastamisküsimustes ja Ludwig Erhardi Fondi auliige tõi oma kõnes esile paralleele Mart Laari ja Ludwig Erhardi vahel, kes mõlemad panid aluse suurele eduloole, üks sõjajärgsel Saksamaal ja teine kommunismijärgses Eestis. Dr. Schmidt rõhutas, et Mart Laar oli inspireeritud Ludwig Erhardi poliitikast ja turumajanduse põhimõtetest ning on seda ka korduvalt rõhutanud.

Auhinda vastu võttes rõhutas Mart Laar, et mitte ainult tema vaid ka Poola liberaalne reformija Leszek Balcerowicz pidas oma eeskujuks Ludwig Erhardit. Oma ametisoleku ajal 90te alguses said mõlemad üsna kiiresti aru sellest, et vabaduse ja turumajandus töötavad hästi. Kõnet kokkuvõttes ütles Laar Erhardi vaimus: “Reforme tehes ei pea sa järgima arvamusküsitlusi vaid minema julgelt edasi ja tegema õigeid asju”.

Ludwig Erhardi Fond asutati 1967 Prof. Dr. Ludwig Erhardi, esimese Saksamaa sõjajärgse majandusministri ja teise Saksamaa Liidukantsleri, poolt. Tema nime seostatakse sõjajärgse Saksamaa majandusliku eduga, mida tuntakse Saksa majandusimena (Wirtschaftswunder). Fondi eesmärk on alal hoida ja levitada Ludwig Erhardi vaba ühiskonna ja liberaalse turumajanduse põhimõtteid. Fondi 75 liiget on kaalukad majandus-, poliitika-, teaduse-, hariduse- ja ajakirjandustegelased.

“Ludwig Erhardi medal silmapaistvate saavutuste eest sotsiaalses turumajanduses” väljaandmine sai alguse 1975. aastal. Viimase 43 aasta jooksul on saanud selle kõrge tunnustuse osaliseks 15 inimest maailmas, kelle tegevus on mõjutanud üldist heaolu, edu ja lähtunud Erhardi sotsiaalse turumajanduse põhimõtetest.

Kommentaarid artiklile “Mart Laarile anti endise Saksamaa Riigikantsleri Ludwig Erhardi medal väljapaistvate saavutuste eest Eesti reformimisel

  • 11. okt. 2021 kell 17:15
    Permalink

    Eks Saksamaa andis medali, Laari valitsus otsustas Hitleri kutsel Saksamaale naasnutele ning nende järglastele tagastada majad, mida olid elus hoidnud nn Sundüürnikud 50 aasta jooksul.

    Vasta

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga