Seeder: Kas peaminister ei tunne Eesti pensionikorraldust?

Foto: Scanpix

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder on üllatunud peaminister Jüri Ratase kommentaari üle Isamaa ettepaneku kohta muuta pensioni II sammas vabatahtlikuks. Ta lisab, et jutt riigipoolsest 4 protsendi lisamisest on vale.

“Ma ei pea õigeks, et muudame hetkel seda süsteemi, mis on riigi poolt teise sambaga loodud, kus riik panustab sinna kaks kolmandiku ja inimene ühe kolmandiku,”ütles peaminister valitsuse pressikonverentsil.

Helir-Valdor Seedri arvates võib Jüri Ratase kommentaarist välja lugeda, et peaminister ei tunne pensionikorralduse sisu. Jüri Ratas peaks teadma, et riik tegelikult ei panusta inimeste teise sambasse täiendavalt 4 protsenti, vaid see võetakse inimese I samba arvelt.

Selle võrra väheneb tulevikus inimese I sambast saadav pension. Poliitikutel oleks aeg ausalt tunnistada, et kogu teise sambasse suunatav raha 4+2 protsenti töötaja palgast on tegelikult inimeste raha ja jutud riigi poolt lisatavast 4 protsendist on ilus vale, millega turustatakse teist sammast. Inimestele, kes ei ole liitunud teise sambaga, jääb see 4 protsenti esimesse sambasse, mille võrra on neil tulevikus esimese samba pension suurem.

Arusaamatuks jääb ka Keskerakonna lubadus pensionide erakorralisest tõusust, kui samal ajal erakonna esimees kaitseb kohustuslikku pensioni teist sammast, mis lähtub finantsasutuste, mitte inimeste huvidest ning jätab tulevased pensionid väiksemaks.

Isamaa seisukoht on ühene – inimestel peab olema õigus oma raha käekäigu üle ise otsustada.

Tänane päev tõi ka uudise, et Vabaerakond on asunud toetama Isamaa pensionisüsteemi muudatusi. Vabaerakonna esimees Kaul Nurm ütles ERRile, et toetab teise pensionisamba vabatahtlikuks muutmist, nagu nädala alguses pakkus välja erakond Isamaa.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga